sportowy24
  Regionalny Puchar Polski. Puchar Podhala od dawna cieszy się...

  Regionalny Puchar Polski. Puchar Podhala od dawna cieszy się renomą [ZDJĘCIA]

  Maciej Zubek

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  W 2017 roku puchar zdobyła Watra Białka Tatrzańska
  1/15
  przejdź do galerii

  W 2017 roku puchar zdobyła Watra Białka Tatrzańska ©Maciej Zubek

  W Podhalańskim Podokręgu Piłki Nożnej rozgrywki o regionalny Puchar Polski cieszą się dużym prestiżem. Co roku biorą w nich udział wszystkie kluby zrzeszone w podokręgu. Zwycięzca przez rok nosi miano zdobywcy Pucharu Podhala i jest bardzo poważany w środowisku.
  Na Podhalu rozgrywki PP przeprowadzane są z rocznym wyprzedzeniem. To znaczy ich zwycięzca kontynuuje pucharową przygodę - już na szczeblu okręgu nowosądeckiego - dopiero wiosną następnego roku.

  - Odkąd pamiętam tak jest - mówi Bogusław Górnik, wiceprezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej. - Jest to konieczne ze względu na to, że brakuje nam terminów na mecze pucharowe. Powodem są z jednej strony rozbudowane rozgrywki ligowe, a z drugiej klimat, który m.in. powoduje, że przerwa zimowa u nas wydłuża się.

  Wiceprezes potwierdza, że dla klubów na Podhalu rozgrywki PP mają duże znaczenie: - Zawsze mobilizują się na mecze pucharowe. Sporadycznie zdarza się, by któryś z klubów nie brał udziału w rozgrywkach pucharowych. Ze swojego doświadczenia jako sędzia mogę zapewnić, że na ogół są to bardzo zacięte mecze, cieszące się dużym zainteresowaniem kibiców.

  Puchar Podhala rozgrywany jest nieprzerwanie od momentu powstania Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej, czyli od 1976 roku. Dynamiczny rozwój tych rozgrywek nastąpił wraz z przejęciem funkcji prezesa PPPN przez Dariusza Mazura, w 2001 roku. To jemu udało się pozyskać sponsora dla Pucharu Podhala - firmę MiD Sport z Nowego Targu. Dzięki temu kluby walczą także o nagrody pieniężne.

  Mecze finałowe PP są prawdziwym piłkarskim świętem na Podhalu. Na ogół gospodarzem finału jest klub, który w danym roku obchodzi swój jubileusz bądź celebruje inny ważny moment. W organizację włączają się m.in. burmistrzowie, wójtowie czy sołtysi wsi. Finałowi towarzyszy szereg innych dodatkowych atrakcji, organizowane są „przedmecze”. W przeszłości brali w nich udział m.in. oldboje Wisły Kraków czy drużyna złożona z nowotarskich hokeistów.

  Przez pewien czas tradycją spotkań finałowych było to, że w roli sędziego głównego prowadził je arbiter, który właśnie tym meczem kończył karierę. W taki sposób władze Kolegium Sędziów PPPN uhonorowały m.in. Janusza Kalatę, Kazimierza Antolaka czy Grzegorza Noworolnika.

  Najbardziej utytułowanym klubem w rozgrywkach Pucharu Podhala jest Lubań Maniowy, który tylko w ostatnich 18 latach sięgał po to trofeum siedmiokrotnie.

  System rozgrywek kilka lat temu został zreformowany. Dzisiaj nie ma już w nim drużyn rozstawionych, co zwiększa szanse drużyn niżej notowanych na dłuższą pucharową przygodę. W drodze losowania ustalona zostaje już od I rundy tzw. drabinka.

  Rozgrywkom towarzyszyły niespodzianki, pojawiały się „czarne konie”. W 2007 roku rewelacją Pucharu Polski na Podhalu była B-klasowa wówczas drużyna Babiej Góry Lipnica Wielka, która dotarła aż do finału, eliminując po drodze dużo silniejszych - w teorii - rywali. W finale Babia Góra musiała już uznać wyższość najmocniejszej, na tamten czas, piłkarskiej ekipie na Podhalu - Lubaniowi z Maniów. Sporą niespodzianką była także wygrana zeszłorocznej edycji przez piłkarzy LKS Szaflary - nad murowanym faworytem, zespołem III-ligowego Podhala Nowy Targ.

  Dodajmy, że w 2015 roku rozegrano jedyny do tej pory finał Pucharu Podhala kobiet, w którym Rysy Bukowina Tatrzańska pokonały 5:0 drużynę LKS Szaflary.

  Na 14 lipca planowany jest finał obecnej edycji podhalańskiego pucharu. W Maniowach IV-ligowa drużyna Lubania zmierzy się z Podhalem. Mecz odbędzie się w ramach Gminnego Dnia Sportu.

  To może być ostatni finał Pucharu Podhala rozgrywany z „pompą”, ze względu na planowaną reformę Okręgowych Związków Piłki Nożnej. - Sami nie wiemy, jak to będzie wyglądać, ale wygląda na to, że także nad rozgrywkami pucharowymi stracimy pieczę - informuje Bogusław Górnik.

  REGIONALNY PUCHAR POLSKI w SPORTOWY24.PL

  Wszystko o Regionalnym Pucharze Polski - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Najpopularniejszy Wójt i Burmistrz Małopolski Trwa głosowanie w FINALE!

  Najpopularniejszy Wójt i Burmistrz Małopolski Trwa głosowanie w FINALE!

  Szukamy dzieci na okładki Gazety Krakowskiej!

  Szukamy dzieci na okładki Gazety Krakowskiej!