Od 15 kwietnia tego roku głównym plastykiem miasta będzie Agnieszka Łakoma, doktor nauk plastycznych, absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Witamy i prosimy o szybkie zabranie się do pracy. Stare Miasto po wprowadzeniu parku kulturowego co prawda nam wypiękniało, ale w Krakowie w kwestii wyglądu ulic i budynków jest jeszcze wiele do zrobienia.
W kiczu tonie ul. Zwierzyniecka, Kalwaryjska, Starowiślna, Długa. Ulice, które doprowadzają turystów do zabytkowego centrum, miejscami wyglądają jak slumsy w krajach Trzeciego Świata. Nie mówiąc już o naszym Kazimierzu, który jest drugim po Rynku Głównym celem wycieczek.
Pomóc może w tym przeforsowanie w Sejmie zapisów w ustawie o samorządzie, które pozwalają władzom miasta regulować zasady jego wizerunku. Ważne, aby nagłaśniać złe praktyki i ścigać je z ramienia prawa.
Co nas boli w Krakowie?
Wielkie reklamy
Reklamy przykrywające całe kamienice. Powinny służyć tylko finansowaniu remontów, ale często mają po prostu dać zarobić. Prawo mówi, że na budynkach mieszkalnych takich płacht wieszać nie wolno. Urzędnicy nakazują ich zdjęcie, właściciele się odwołują i sprawy lądują w sądach na lata. A reklama dalej zarabia i szpeci. Ścigać, pani plastyk!
Ulica Kalwaryjska
Nobel w dziedzinie kiczu i braku dobrego smaku. Reklama na Kalwaryjskiej, do której wykorzystano prawdziwe szambo. Ponadto jest tak brudne, że chyba było używane. Właściciel ma to w nosie, bo ulicy nie obejmuje ochrona. Pani plastyk, trzeba do niego iść, zawstydzić i przemówić do rozumu. Zarządcom sąsiednich szyldów też.
Meleksy
Meleksy to nie zło wcielone, ale wyglądają tragicznie. Różne kształty, reklamy, kolory. Co prawda te jeżdżące po Rynku Głównym muszą mieć pozytywną opinię plastyka, ale jest ich zaledwie 35. Reszta śmiga wokół i psuje panoramę. Trzeba to załatwić. A może też taksówki powinny być jednolite? Odchodzący plastyk jest za!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+