Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Kętach padł absolutny rekord Nocy Muzeów
Chętnych do zwiedzania nie odstraszyła niesprzyjająca aura. Tylko w samym Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego przy Rynku 16 zjawiło się prawie 300 mieszkańców Kęt i okolicy.



Wśród zwiedzających byli pasjonaci historii. Byli indywidualnie i całe rodziny. Placówkę odwiedzili także przedstawiciele kęckiego samorządu z burmistrzem Marcinem Śliwą i wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Olgą Onyszkiewicz. Taką okazję do zwiedzania kęckich zabytków wykorzystali ponadto profesjonalni badacze przeszłości.



Oprócz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w tegorocznej akcji udział wzięli: Grupa Operacyjna Kęty, która opiekuje się strzelnicą „na górce”, Rafał Piskorek – kustosz Muzeum Klasztornego u Franciszkanów oraz Siostry Zmartwychwstanki, prowadzące Muzeum Matek Założycielek.



– Dziękuję wszystkim naszym partnerom. Od kilku lat Noc Muzeów organizujemy wspólnie, co okazuje się być strzałem w dziesiątkę –powiedział dyrektor kęckiego Muzeum Łukasz Gieruszczak.



Kęcka Noc Muzeów zaczęła się od wernisażu wystawy „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”, na który przybyło 85 osób! Wystawa prezentuje wyniki ostatnich poszukiwań i badań prowadzonych przez kozianina Tomasza Pudełko prowadzonych wzdłuż starej drogi na Bielsko.



Uwagę przykuwały niezwykłe eksponaty, m.in. średniowieczny topór bojowy czy siekierka licząca 2500 lat, a ponadto depozyty od partnerów wystawy: Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Młodsi uczestnicy wraz z rodzicami chętnie korzystali z interaktywnych stanowisk edukacyjnych. Wernisaż był okazją do złożenia stosownych podziękowań i przemów. Wśród gości – oprócz bohatera wystawy Tomasza Pudełko – byli obecni ci, którzy przyczynili się do powstania „Na szlaku…”: państwo Chorążowie – archeolodzy z Bielska, Ryszard Naglik z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, przedstawiciele Nadleśnictwa, Fundacji Gotowi do Działania, Stowarzyszenia „Wilamowianie”.
Zwiedzanie wystawy trwało do późnych godziny, a gości oprowadzała kurator Paula Wojewodzic. Można też było nabyć publikację towarzyszącą wystawie, pamiątkowe koszulki i torby. Wystawa „Na szlaku…” potrwa do 4 sierpnia.
Alchemik na podwórku Muzeum w Kętach
Jedną z atrakcji były spotkania z alchemikiem, w którego rolę wcielił się Przemysław Samuel Gąsiorek. Synchronicznie można było wziąć udział w warsztatach tworzenia raptularza przygotowanych przez kustosza muzealnego Alicję Skrudlik-Pilch. Stanowisko też przyciągnęło prawie 200 osób!
Na strzelnicy – oprócz wystawy w budynku, po której oprowadzał sam st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik – odbywały się pokazy sprzętu militarnego, było stanowisko strzeleckie i pyszna wojskowa grochówka. U Zmartwychwstanek s. M. Sylwia Bekus CR oprowadzała wszystkich po Muzeum Matek Założycielek. Powodzeniem cieszyły się również warsztaty z epistolografii zorganizowane przez Alinę Nowak.
Do późnych godzin wieczornych oprowadzał także Rafał Piskorek z Muzeum Klasztornego u Franciszkanów. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się spacer po kościele parafialnym oraz kościele św. Jana Kantego w Kętach, których przewodnikiem był Janusz Kudłacik.

Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
