Uniwersytet Jagielloński w tym roku przygotował 9650 miejsc dla kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie, co przełożyło się na 34 625 opłaconych zgłoszeń. To imponujący wynik.
– Ostateczna łączna liczba opłaconych zgłoszeń w pierwszej turze rekrutacji na ubiegły rok wyniosła 33 357, co oznacza, iż w tym roku zanotowaliśmy o 1268 zgłoszeń więcej niż na analogicznym etapie rekrutacji dwanaście miesięcy temu – podaje biuro prasowe UJ.
Jeśli chodzi o studia cieszące się na najstarszej polskiej uczelni największym zainteresowaniem, to ich lista jest niemalże identyczna jak w ubiegłym roku. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki: psychologia na Wydziale Filozoficznym (2204 przy limicie wynoszącym 120), prawo (1871/limit 350), psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (1853/220), kierunek lekarski (1249/240) i filologia angielska (1202/120).
Gdy zaś weźmiemy pod uwagę największą liczbę kandydatów na jedno miejsce, to tutaj również niekwestionowanym liderem jest psychologia, gdzie o jeden indeks walczyło 20,63 osoby. W czołówce są również: filologia orientalna – japonistyka (15,88 os. na jedno miejsce), ekonomia (15,88), kierunek lekarsko-dentystyczny – (11,85) oraz finanse, bankowość i ubezpieczenia (11,80).
– Wstępne dane, pokazujące zainteresowanie kandydatów studiami I stopnia oraz jednolitymi magisterskimi na UJ, są bardzo zadowalające. Kandydaci dokonali w sumie ponad 34,5 tysiąca zgłoszeń i jest to wynik lepszy od zeszłorocznego, osiągniętego na tym samym etapie rekrutacji – podsumowuje Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia Uniwersytecie Jagiellońskim.
Psychologia liderem
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w tegorocznej rekrutacji podaje, że chęć studiowania na tej uczelni zgłosiło 19 tysięcy osób. To już trzeci rok z rzędu, gdy następuje wzrost zainteresowania ofertą UP.
Na rok akademicki 2023/24 ta uczelnia przygotowała 10 562 miejsca dla studentów na 77 kierunkach, z tego na studiach stacjonarnych 6 842 miejsca, a na nie stacjonarnych 3 720. Podobnie jak na UJ tak i tutaj najbardziej obleganym kierunkiem jest psychologia, gdzie o jedno miejsce walczyło 26 osób. Na kolejnych pozycjach pod względem popularności uplasowały się: filologia angielska (13 osób na miejsce), kryminalistyka (10), grafika (9), prawo (7), dziennikarstwo (7), kulturoznawstwo i wiedza o mediach (7) oraz informatyka (4).
Nowy rekord na UEK
Na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym w tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie wpłynęło 15 416 zgłoszeń. – To nowy rekord. Zgłoszeń było o 1 238 więcej niż w roku ubiegłym, który również był rekordowy – podkreśla rzecznik uczelni Paweł Kozakiewicz. I dodaje, że łącznie na przygotowane przez UEK kierunki aplikowało 8 507 kandydatów – o 270 osób więcej niż w roku ubiegłym). Przyjęte zostały 3 522 osoby.
Faworytem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce od lat na UEK pozostaje kierunek marketing i komunikacja rynkowa. Zaraz po nim na podium znalazła się informatyka stosowana. Trzecie miejsce w czołówce zajęła logistyka międzynarodowa. Pierwszą piątkę zamykają kierunki prawo i finanse oraz rachunkowość.
Największą popularnością – według liczby zgłoszeń osób, które wybrały dany kierunek na pierwszym miejscu – cieszyły się: finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa oraz prawo. Następne w kolejności były: informatyka stosowana, ekonomia, zarządzanie oraz logistyka międzynarodowa.
Z kolei jeśli chodzi o liczbę osób chętnych na dany kierunek drugiego i trzeciego wyboru faworytem pozostały finanse i rachunkowość. Na drugim miejscu znalazł się marketing i komunikacja rynkowa, a na trzecim zarządzanie. Chętnie wybierane w tym zestawieniu były również kolejno: ekonomia, prawo, rachunkowość i controlling oraz logistyka międzynarodowa.
Od weterynarii po dietetykę
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w roku akademickim 2023/24 oferuje kandydatom naukę na 31 kierunkach studiów polskojęzycznych i 7 angielskojęzycznych. Dla kandydatów przygotowano w sumie 4964 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia (z czego na studiach stacjonarnych I stopnia – 2285 miejsc, a na studiach niestacjonarnych I stopnia – 780 miejsc).
W pierwszej turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia na liście najpopularniejszych kierunków znalazły się: weterynaria (9,2 osoby na jedno miejsce), etologia i psychologia zwierząt (7,82), dietetyka (4,94) oraz architektura krajobrazu (5,09). Łącznie na studia I stopnia na URK zarejestrowało się ponad 6700 kandydatów na oferowanych 2285 miejsc, czyli ogółem było 2,94 osoby na jedno miejsce.
Najmniejszym zainteresowaniem na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym cieszyły się natomiast kierunki: rolnictwo (0,78 os. na miejsce), biogospodarka (0,84) oraz bioinformatyka i analiza danych (0,53).
Popularne studia I stopnia
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie podczas tegorocznej rekrutacji też nie było zaskoczenia. Podobnie jak na UJ i UP kandydaci najchętniej wybierali psychologię (jednolite studia magisterskie). Dużym powodzeniem cieszyły się również: pedagogika, digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations.
– W obecnym naborze największą popularnością cieszą się studia I stopnia i jednolite magisterskie, co widać po znaczącej liczbie chętnych na jedne z najbardziej obleganych kierunków, takich jak psychologia na Wydziale Filozoficznym oraz digital media, pedagogika czy dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych – podaje rzeczniczka uczelni Marta Mastyło.
