Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia na AGH ruszy 5 czerwca. Nowe kierunki i hala sportowa ze ścianką wspinaczkową

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kandydaci będą mogli rejestrować się w serwisie e-Rekrutacja od 5 czerwca do 12 września
Kandydaci będą mogli rejestrować się w serwisie e-Rekrutacja od 5 czerwca do 12 września Andrzej Banaś
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 5 czerwca (poniedziałek) uruchomi elektroniczną rejestrację na studia. Kandydaci będą mogli wybierać spośród 68 kierunków, dostępnych na 16 wydziałach. W tegorocznej ofercie uczelni pojawiły się trzy nowości. Zachętą dla najlepszych maturzystów może być bezpłatne miejsce w domu studenckim w ramach programu "Prymusi AGH", a dla wszystkich, którzy lubią aktywności sportowe - zapowiedź oddania do użytku hali m.in. ze ścianką wspinaczkową, salami do fitnessu i siłownią.

Na rok akademicki 2023/2024 AGH przygotowała dla maturzystów 4825 miejsc na studiach I stopnia. - Najlepsi kandydaci mogą liczyć na dodatkowy pakiet korzyści. W ramach programu "Prymusi AGH" uczelnia oferuje najlepszym maturzystom oraz laureatom olimpiad m.in. dodatkowe nieodpłatne formy kształcenia, w tym kursy, szkolenia, tutoring lub bezpłatne miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego przez pierwszy rok studiów - podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH.

Nowości w ofercie uczelni

Pojawiły się trzy nowości w tegorocznej ofercie kształcenia na I stopniu studiów. Proponowane nowe studia to:

  • Ekoprojektowanie i Cyfryzacja Technologii Materiałowych (Wydział Metali Nieżelaznych) - kierunek, który ma na celu wszechstronne przygotowanie kandydatów do pracy w branży nowoczesnego przetwórstwa metali nieżelaznych i specjalistów z kompetencjami obejmującymi eko-projektowanie (ecodesign) produktów i zrównoważonych czystszych technologii materiałowych. Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności przydatne m.in. w zakresie: nowoczesnych materiałów na bazie metali nieżelaznych oraz metod ekoprojektowania produktów z ich wykorzystaniem. Na chętnych czeka 45 miejsc.
  • Mechanical Engineering (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - studia, które poszerzają wiedzę z zakresu budowy maszyn, w szczególności o zagadnienia z podstawowych przedmiotów technicznych (grafika inżynierska, mechanika, wytrzymałość elementów maszyn, budowa maszyn, mechanika płynów, termodynamika). Absolwenci tego kierunku - jak przekazuje uczelnia - znajdą zatrudnienie jako projektanci czy inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn. Dla kandydatów przygotowano 48 miejsc na tych studiach.
  • Computer Physics (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej) - kierunek, którego absolwent będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej. Czekają 24 miejsca.

Nowa infrastruktura dla studentów

Uczelnia przy okazji uruchamiania rekrutacji przekazuje też informację o swoich inwestycjach i nowych obiektach. Jednym z nich jest Studenckie Centrum Konstrukcyjne, z którego studenci AGH skorzystają w nowym roku akademickim.

- Budynek będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów. W nowym miejscu studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne - informuje rzeczniczka AGH.

Największą uczelnianą inwestycją, która będzie niebawem oddana do użytku, jest wielofunkcyjna hala sportowa. Nowy obiekt będzie wyposażony między innymi w salę sportową z trybunami, kilka boisk, ściankę wspinaczkową, sale do fitnessu czy siłownię.

Początkiem przyszłego roku z kolei zostanie oddany do użytku nowy budynek dla m.in. Centrum Technologii Kosmicznych, w którym będzie zlokalizowany habitat - wyspecjalizowane laboratorium umożliwiające prowadzenie symulacji misji kosmicznych. To miejsce w nowo powstającej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych będzie służyć rozwojowi oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej. Habitat stanie się też pierwszym na polskich uczelniach laboratorium, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska