Na rok akademicki 2023/2024 AGH przygotowała dla maturzystów 4825 miejsc na studiach I stopnia. - Najlepsi kandydaci mogą liczyć na dodatkowy pakiet korzyści. W ramach programu "Prymusi AGH" uczelnia oferuje najlepszym maturzystom oraz laureatom olimpiad m.in. dodatkowe nieodpłatne formy kształcenia, w tym kursy, szkolenia, tutoring lub bezpłatne miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego przez pierwszy rok studiów - podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH.
Nowości w ofercie uczelni
Pojawiły się trzy nowości w tegorocznej ofercie kształcenia na I stopniu studiów. Proponowane nowe studia to:
- Ekoprojektowanie i Cyfryzacja Technologii Materiałowych (Wydział Metali Nieżelaznych) - kierunek, który ma na celu wszechstronne przygotowanie kandydatów do pracy w branży nowoczesnego przetwórstwa metali nieżelaznych i specjalistów z kompetencjami obejmującymi eko-projektowanie (ecodesign) produktów i zrównoważonych czystszych technologii materiałowych. Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności przydatne m.in. w zakresie: nowoczesnych materiałów na bazie metali nieżelaznych oraz metod ekoprojektowania produktów z ich wykorzystaniem. Na chętnych czeka 45 miejsc.
- Mechanical Engineering (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - studia, które poszerzają wiedzę z zakresu budowy maszyn, w szczególności o zagadnienia z podstawowych przedmiotów technicznych (grafika inżynierska, mechanika, wytrzymałość elementów maszyn, budowa maszyn, mechanika płynów, termodynamika). Absolwenci tego kierunku - jak przekazuje uczelnia - znajdą zatrudnienie jako projektanci czy inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn. Dla kandydatów przygotowano 48 miejsc na tych studiach.
- Computer Physics (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej) - kierunek, którego absolwent będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej. Czekają 24 miejsca.
Nowa infrastruktura dla studentów
Uczelnia przy okazji uruchamiania rekrutacji przekazuje też informację o swoich inwestycjach i nowych obiektach. Jednym z nich jest Studenckie Centrum Konstrukcyjne, z którego studenci AGH skorzystają w nowym roku akademickim.
- Budynek będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów. W nowym miejscu studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne - informuje rzeczniczka AGH.
Największą uczelnianą inwestycją, która będzie niebawem oddana do użytku, jest wielofunkcyjna hala sportowa. Nowy obiekt będzie wyposażony między innymi w salę sportową z trybunami, kilka boisk, ściankę wspinaczkową, sale do fitnessu czy siłownię.
Początkiem przyszłego roku z kolei zostanie oddany do użytku nowy budynek dla m.in. Centrum Technologii Kosmicznych, w którym będzie zlokalizowany habitat - wyspecjalizowane laboratorium umożliwiające prowadzenie symulacji misji kosmicznych. To miejsce w nowo powstającej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych będzie służyć rozwojowi oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej. Habitat stanie się też pierwszym na polskich uczelniach laboratorium, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!