Remont wiaduktu kolejowego w Wieliczce, będą utrudnienia

  Remont wiaduktu kolejowego w Wieliczce, będą utrudnienia

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Remont wiaduktu kolejowego w Wieliczce, będą utrudnienia
  1/2
  przejdź do galerii
  W związku z modernizacją linii kolejowej na trasie Kraków - Wieliczka i pracami związanymi z przebudową wiaduktu kolejowego w Wieliczce, utrudnienia czekają zarówno kierowców, jak i pasażerów kolei. W czwartek 22 marca zostanie wyłączona z ruchu ul. Narutowicza. Ponadto pociągi nie dojeżdżają do centrum Wieliczki. Pasażerowie muszą się przesiadać do komunikacji zastępczej na stacji Kraków-Bieżanów.
  Dzięki modernizacji torów i zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem przejazd od stacji Kraków-Bieżanów do centrum Wieliczki potrwa trzy minuty. - Prędkość przejazdu pociągów zwiększy się do 70 km na godzinę - podkreśla Maciej Dutkiewicz, rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

  Przebudowany zostanie również stary wiadukt nad ul. Narutowicza w Wieliczce. - Ma zostać poszerzony i podniesiony, bo jest zbyt niski - wyjaśnia Magdalena Golonka z Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce. - Poza tym po każdej większej ulewie pod wiaduktem tworzy się wielka kałuża. Trudno tamtędy przejechać - dodaje Golonka.

  W związku z modernizacją przeprawy w czwartek (22 marca) zostanie wyłączona z ruchu samochodów ul. Narutowicza w Wieliczce na długości około 30 metrów od skrzyżowania z Dembowskiego i Krakowską do wjazdu do Biedronki.

  Auta pojadą objazdami. Pojazdy do 3,5 tony mogą jechać przez centrum Wieliczki ulicami Goliana, Powstania Warszawskiego i Dembowskiego aż do ul. Krakowskiej. Natomiast zalecany objazd dla aut do 7 ton będzie prowadził przez Piłsudskiego i Czarnochowską do drogi krajowej nr 4.

  Przez centrum pojadą też autobusy aglomeracyjne kursujące dotychczas ul. Narutowicza, a więc: 204, 244, 301, 904. Będą jechały po zmienionej trasie, tak jak linia 304.

  Dużych utrudnień mogą się też spodziewać pasażerowie podróżujący koleją. Pociągi do Wieliczki kończą kursy na stacji Kraków Bieżanów. - Będą podstawiane specjalne autobusy komunikacji zastępczej, tak żeby podróżni mogli dotrzeć do Wieliczki - uspokaja Golonka.

  Utrudnienia zarówno dla kierowców, jak i dla osób jeżdżących koleją potrwają do 29 kwietnia. Wtedy ma się zakończyć przebudowa wiaduktu. - Później można się spodziewać, że tory zamykane będą tylko w soboty - mówi Maciej Dutkiewicz.

  Modernizacja kolei na trasie Kraków-Bieżanów - Wieliczka to koszt około 45 mln zł. Zadanie realizuje PKP. Gmina dokłada ponad 5 mln zł, które przeznaczone będą m.in. na budowę stacji Wieliczka-Bogucice, o co upominali się mieszkańcy ul. Winnickiej, oraz przebudowę stacji już istniejącej Wieliczka-Rynek - zostanie ona przesunięta na drugą stronę ul. Mickiewicza.
  Z kolei stacja Wieliczka w okolicy ul. Dembowskiego stanie się głównym punktem przesiadkowym dla podróżnych.
  - Wybudujemy tu parkingi, rozbudujemy kasy i infrastrukturę kolejową - wylicza Magdalena Golonka.
  Stacja nazywać się będzie Wieliczka Park. Celem gminy jest to, by było to miejsce systemu park & ride (parkuj i jedź). - Chcielibyśmy zachęcić kierowców do pozostawiania aut w Wieliczce i przesiadania się do pociągu - dodaje Golonka.

  Cała inwestycja ma się zakończyć do 31 maja, tak aby wszystko było gotowe na mistrzostwa Europyw piłce nożnej Euro 2012.


  Wyświetl większą mapę

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Remont wiaduktu w Wieliczce

  GOSIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 45

  Przesyłam wam artykuł o remoncie lini kolejowej w Wieliczce= Pozdrawiam -

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z Bieżanowa do Wieliczki w trzy minuty?

  ppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 59

  Chyba jak się pociąg zacznie rozpędzać od Płaszowa i nie zatrzyma się nigdzie po drodze?
  A może codzi o to, że czas przejazdu skróci się o 3 minuty, a nie potrwa 3 minuty? Zwłaszcza, że po drodze...rozwiń całość

  Chyba jak się pociąg zacznie rozpędzać od Płaszowa i nie zatrzyma się nigdzie po drodze?
  A może codzi o to, że czas przejazdu skróci się o 3 minuty, a nie potrwa 3 minuty? Zwłaszcza, że po drodze będzie nowy przystanek osobowy - Dworzec Wieliczka Bogucice to chyba za dużo powiedziane. To tak jak nazwanie każdej zatoki autobusowej z wiatą przystankową Dworcem Autobusowym.
  Poza tym czas już wreszcie skończyć wrzucanie wszystkiego co ma związek z koleją do jednego worka pod nazwą PKP. Modernizacja linii kolejowej nr 109 Kraków Bieżanów - Wieliczka Rynek (taka jest jej właściwa nazwa) realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a Gmina Wieliczka sie do niej nie dokłada. Inna sprawa, że jako partner PKP PLK S.A. w ramach wspólnego projektu (POIiŚ 7.3-7) wykłada pieniądze na budowę parkingów Park&Ride przy stacji Wieliczka Park.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo