Kraków będą reprezentować studenci Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Trasa zawodów będzie wieść rozmaitymi ścieżkami Lasu Wolskiego w Krakowie – jednego z największych parków leśnych w kraju. Runda, na której będą rywalizować kolarze, liczy 4 kilometry długości i około 180 metrów przewyższenia.
W środę zostaną rozdane pierwsze medale AMP w kolarstwie górskim. W jeździe indywidualnej na czas, jak również w rozgrywanym dzień później wyścigu głównym poznamy nową akademicką mistrzynię kraju. Na starcie, z racji zakończenia studiów, zabraknie triumfującej w 2022 roku Gabrieli Wojtyły (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej).
Pod jej nieobecność główną faworytką nadchodzącej rywalizacji wydaje się być Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski) – ubiegłoroczna srebrna medalistka w wyścigu jazdy indywidualnej na czas oraz zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Polski XCO w 2023 roku. O pozostałe miejsca na podium walkę powinny stoczyć debiutujące w AMP-ach Milena Drelak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) i Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), czyli pierwsza i trzecia zawodniczka podczas pierwszego Pucharu Polski XCO w rywalizacji U-23. Do rywalizacji mogą włączyć się także będące rok temu tuż za podium AMP Justyna Tarnowska (Uniwersytet Warszawski) i Anna Kołatka (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku).
W zmaganiach mężczyzn tytułu akademickiego mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu głównym będzie bronić Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Jednym z kandydatów do jego zdetronizowania będzie Szymon Pomian (Politechnika Białostocka), triumfator pierwszego PP XCO 2023 w elicie mężczyzn.
W gronie zawodników aspirujących do podium należy wymienić zeszłorocznych medalistów – Stanisława Nowaka (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), Konrada Czaboka (Politechnika Warszawska) oraz Piotra Śliwińskiego (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). Do walki o medale powinni się włączyć także inni czołowi zawodnicy AMP 2022 – Dominik Górak (Uniwersytet Warszawski), Gustaw Ostajewski (Politechnika Gdańska) i Michał Kamiński (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Grono tegorocznych faworytów uzupełniają debiutujący w AMP Piotr Kryński (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), Paweł Garczyk (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), Kamil Lach (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie) czy Maciej Kojro (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).
Organizatorem AMP w kolarstwie górskim jest Klub Uczelniany AZS Akademii Górniczo-Hutniczej przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
