Nasza Loteria

„Rocznik Krakowski” o dziejach dominikanów. Zakon zaprasza na prezentację publikacji

Pawel Stachnik
Pawel Stachnik
Kościół Dominikanów na XIX-wiecznej litografii
Kościół Dominikanów na XIX-wiecznej litografii
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz zakon dominikanów zapraszają w najbliższy czwartek 30 marca na prezentację najnowszego numeru „Rocznika Krakowskiego” poświęconego dziejom Zakonu Kaznodziejskiego.

W ubiegłym roku obchodzono 800. rocznicę przybycia dominikanów do Polski. Z tej okazji powstał opublikowany niedawno specjalny „dominikański” numer „Rocznika Krakowskiego”, czasopisma naukowego poświęconego historii, kulturze i sztuce Krakowa wydawanego od 1898 r. przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Nowe ustalenia na temat dziejów zakonu

Najnowszy, 88. tom rocznika pod redakcją profesorów Jacka Purchli i Zdzisława Nogi zawiera nowe ustalenia na temat dziejów zakonu poczynione w oparciu o odnalezione dokumenty historyczne. Znajdziemy w nim także opracowania dotyczące ludzi związanych z krakowskim klasztorem dominikanów, faz budowy dominikańskiego kościoła Świętej Trójcy, znajdującego się w nim grobu i nagrobków św. Jacka oraz wyposażenia wnętrza świątyni.

W programie czwartkowego spotkania przewidziano wystąpienia przeora klasztoru Dominikanów o. Pawła Klimczaka oraz prezesa TMHiZK prof. Jacka Purchli, a także prezentację najnowszych wyników badań historii dominikanów w Krakowie. Głos zabiorą autorzy zamieszczonych w „Roczniku” artykułów: o. prof. Tomasz Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, prof. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Anna Bojęś-Białasik z Politechniki Krakowskiej.

Spotkanie z autorami będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań na temat historii dominikanów w Krakowie i dowiedzenia się, co jeszcze wymaga zbadania.

Teksty dotyczące ludzi związanych z klasztorem

W „dominikańskim” tomie „Rocznika Krakowskiego” znalazły się m.in. teksty dotyczące ludzi związanych z klasztorem: prof. Krzysztof Ożóg pisze o biskupie Iwonie Odrowążu, który sprowadził zakon do Krakowa, dr hab. Maciej Zdanek przedstawia przeorów w okresie średniowiecza, dr Anna Markiewicz - w XVII w., a o. Marek Miławicki w wieku XIX. O związanej z dominikanami rodzinie Orlików pisze ks. dr Grzegorz Kublin.

Artykuły na temat kultury materialnej i sztuki, w tym faz budowy kościoła Świętej Trójcy napisali prof. Anna Bojęś-Białasik, prof. Jacek Czechowicz, dr Marcin Szyma i Monika Łyczak. O grobie i nagrobkach św. Jacka Odrowąża piszą prof. Jacek Czechowicz, Krzysztof J. Czyżewski, dr Marcin Szyma i prof. Marek Walczak. Witraże omawia dr Dobrosława Horzela, płytki posadzkowe Justyna Kamińska, a odnalezione w klasztorze kafle piecowe dr Dariusz Niemiec i Jadwiga Olbrot. Z kolei studium dotyczące kwestii konserwatorskich przygotowała dr Weronika Rostworowska-Kenig.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 marca 2023 o godz. 18 w kapitularzu klasztoru Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Będzie możliwość zakupienia „Rocznika Krakowskiego” w specjalnej cenie. Wstęp wolny.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska