https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roczny unijny limit smogu wyczerpany

Piotr Ogórek
Andrzej Wisniewski
Jest luty, a 16 miast w kraju już wyczerpało roczny limit 35 dni z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej w Krakowie i Nowym Targu.

Wczoraj w Krakowie średnia dla pyłu PM10 ze wszystkich stacji pomiarowych przez większość dnia wynosiła ponad 160 mikrogramów na metr sześcienny (norma to 50). Dopiero późnym popołudniem, dzięki deszczowi, sytuacja się poprawiła. Niemniej był to już kolejny dzień ze znacznie przekroczonymi normami.

Powietrze w Małopolsce jest złe od początku roku. Okazuje się, że wiele miast wyczerpało już roczny limit 35 dni z przekroczeniem norm. Do połowy lutego było ich najwięcej (41) w Krakowie, Nowym Targu i Wodzisławiu Śląskim.

Roczny limit 35 dni wynika z unijnego prawa. Polska Zielona Sieć sprawdziła, jak często występowały przekroczenia norm na poszczególnych stacjach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w całym kraju od początku roku do 15 lutego. Prym wiodą miasta śląskie i małopolskie.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

- Wbrew zapowiedziom premier Beaty Szydło rząd pozoruje tylko walkę ze smogiem. Przepisy dotyczące norm węgla zaproponowane przez Ministerstwo Energii są skandaliczne, nie wyeliminują z rynku najbardziej szkodliwych paliw, takich jak muły, floty czy węgiel brunatny - wskazuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Władze Krakowa nie są zaskoczone fatalną pozycją miasta w rankingu, zważywszy na warunki atmosferyczne, jakie mieliśmy w styczniu i lutym.

- Różnice między miejscowościami są minimalne. To jasny sygnał, że bez rozwiązań systemowych dla całego kraju debatę na temat jakości powietrza będziemy toczyć w nieskończoność. Kraków samotnie tego problemu skutecznie nie rozwiąże nigdy - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Poza zdrowotnymi kwestiami smog może nam przysporzyć również kłopotów finansowych. Polska Zielona Sieć przypomina, że w związku z wieloletnim nieprzestrzeganiem przez Polskę dyrektyw unijnych w sprawie jakości powietrza Komisja Europejska złożyła w czerwcu 2016 roku skargę na nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE. Polsce mogą grozić kary nawet w wysokości 4 mld zł.

Czytaj więcej o smogu w Krakowie

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
eryk...
Dlaczego dziennikarze też tylko trąbią, a nie zaczną nagłaśniać, że ogromną winę za zaistniałą sytuację ponoszą władze miasta i deweloperzy, którzy za pozwoleniem Radnych zabudowują korytarze przewietrzania miasta? Zamiast sadzić drzewa, budować parki u nas KAŻDA wolna przestrzeń zostaje zabudowana. Może kilka artykułów na temat deweloperów, którzy zabudowali newralgiczne miejsca dała by jakiś efekt? Ja wiem niestety tylko jedno, miasto zostało już bezpowrotnie zniszczone i jedyną możliwością jest wyprowadzka z tego molochu.
D
Daro
przecież wyszło teraz z raportu że wy Niemcy trujecie w Unii najwięcej i co? i Unia nic z tego, czepia się Polski, w 2012 roku był jeszcze większy smog a media miały zakaz mówienia, kolejna ściema szumowin.
m
my media niemieckie
Nie udało się KODowi marszami, feministkom kobietami, ZNPowi nauczycielami to SMOGiem w rząd. A co! My media Niemieckie będziemy próbować do ostatku.
k
krakowianka
Smog w Krakowie? A czy ktos wie ze mamy w Krakowie Spalarnie Smieci i Krematorium????W ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego z Gminą Miejską Kraków, oddaliśmy do użytku w marcu 2016 r. nowoczesny obiekt Krematorium, który znajduje się w spokojnej okolicy Krakowa na Podgórzu przy ul. Wielogórskiej 16 przy nowo budowanym Cmentarzu Komunalnym. Bliska odległość od autostrady A4 i węzła komunikacyjnego „Sidzina”, zapewnia szybki i dogodny dojazd do Krematorium KLEPSYDRA.
Nasze Krematorium jest pierwszym obiektem w Krakowie,
k
krakowianin
Ales ty głupi, słuchaczu radia maryja po podstawówce albo i nie
n
nie dla węgla
tymczasem krety z z tzw malopolski zachodniej trują nas w najlepsze , bo ulubieńcy PISowskiej władzy mogą truć wunglem bo to skarb narodowy.
k
krakus od wiekow
Cierpliwosci ,_26 Lutego Ksiezyc jest na nowiu w nastepnych dniach wiatry "przyjda"ze wschodu :!Zlapie sie swiezego powietrza w Kraklowie i Malopolsce Maseczki pojda do lamusa .Zapomni sie tez o*szefie*, o skrobipiorkach itd .itp. !
s
sadf
Dopoki nie umrze z powodu smogu ktos wazny, to nic nie zrobia. W Londynie tez nic nie robili poki kilka tysiecy osob nie zmarlo.
Ale sie nie dziwie, bo zeby ten problem rozwiazac to trzeba rewolucji.
Zabrac wszystkim wiesniakom dieselki. Zabronic w calej Polsce palenia mialem i syfem, a kary to nie 500zł a minimum 5000. Jak nie placa, licytacja majatku a jak sie nie da to do kontenerow,
ś
św.NH
Panie zima u nas jak lato w Pekinie, miód malina i zapachy cud z samochodowych rur!
g
gfd
Jedna prosta ustawa i problem z głowy. Tylko zlikwidować akcyzę za gaz ziemny dla gospodarstw domowych.
G
Gość
Ten rząd w rok tez nic tez nie zrobi.
piece na kłódki.
Puszczających bąki do komór chłodni.
Jest metoda, jest!!
p
piekło dla mieszkanców
Rząd? A władcy miejscy?! Kraków zabudowywany non stop, korytarze powietrzne zabudowane, wciąż nowe bloki, nowe osiedla.
K
Komar
Wszystko to wina tego wstretnego pisowskiego rzadu Rzadza juz ponad rok i zepsuli wszystko lacznie z powietrzem w calym kraju. Co jeszcze wymyslicie dziennikarskie prostytutki z niemieckiej GK
z
zdziwiony
Lofty w Krakowie od 20 lat zabudowują, zagęszczają miasto budynkami, a teraz wszystko wina węgla i rządu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska