Nasza Loteria

Rodzina Zamoyskich upamiętniona w najstarszej części "Księżówki" w Zakopanem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem upamiętniono rodzinę Zamoyskich. W najstarszej części budynku odsłonięto tablice poświęcone hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu, jego matce Jadwidze Zamoyskiej i siostrze Marii Zamoyskiej.

Tablica została ufundowana przez Fundację Zakłady Kórnickie w Kórniku w Wielkopolsce, którą w 1924 roku utworzył sam hrabia Zamoyski. Tablica została ufundowana w roku poświęconym Jadwidze Zamoyskiej.

Tablice zawisły przy wejściu do najstarszej części „Księżówki”, która pierwotnie nosiła nazwę „Adasiówka”. To właśnie tam mieszkał hrabia Zamoyski wraz z rodziną. Tam też pierwotnie znajdowała się siedziba Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą w 1882 roku założyła Jadwiga Zamoyska.

W trakcie tej samej uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II – na pamiątkę jego pobytu w „Księżówce” w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział przedstawiciele Klubu im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem, przedstawiciele powiatu tatrzańskiego, miasta Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, a także Fundacji Zakłady Kórnickie. W trakcie wydarzenia odbyła się promocja przewodnika "Szlak Zamoyskiego" autorstwa Zbigniewa Moździerza i Jerzego M. Roszkowskiego.

Władysław Zamoyski był jedną z najważniejszych postaci w historii Zakopanego. Był właściciele dóbr zakopiańskich, które nabył na licytacji 9 maja 1889 roku. Dzięki niemu Morskie Oko należy do Polski. W trakcie 35 lat zarządzania dobrami hrabia inwestował w Zakopane niemal wszystkie dochody, które czerpał z tego miejsca i majątku w Wielkopolsce. Zbudował m.in. drogi, w tym do Morskiego Oka, wodociągi, elektrownię, szkoły i linię kolejową do Chabówki. Zalesiał góry. Uruchomił produkcję kosmetyków, alkoholi i rzemiosła artystycznego.

16 lutego 1924 r. Władysław Zamoyski złożył na ręce prezydenta Stanisława Wojciechowskiego projekt ustawy o powołaniu fundacji, przez którą przekazywał cały majątek narodowi - w tym oczywiście Zakopane. W niespełna pół roku później hrabia Zamoyski zmarł.

Julina Kowalczyk został ponownie wybrany prezesem Związku Podhalan w Polsce

Wybory w Związku Podhalan. Górale wybrali zarząd, który będz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska