Zwiedzanie wypożyczonym rowerem? Dlaczego nie! Rower to ekologiczny środek transportu, który przyczynia się do zdrowego trybu życia, a jazda na rowerze to świetny sposób na poznanie Płocka i najpiękniejszych miejsc w okolicy.
Mieszkańcy Płocka oraz turyści przyjeżdżający do tego miasta kolejny już sezon mogą przemieszczać się wypożyczonymi rowerami. Od 1 kwietnia w ramach Płockiego Roweru Miejskiego działają też stacje PKN ORLEN.
Koncern ulokował ich aż 25. Jest w nich dostępnych 250 pojazdów.
Łącznie do użytku miłośnicy rowerów mają 550 jednośladów i ogółem 56 stacji w Płocku i okolicach. Sezon potrwa do końca listopada br.
Warto podkreślić, że stacje rowerowe PKN ORLEN są w pełni kompatybilne z istniejącym systemem wypożyczania rowerów miejskich. To oznacza, że rowery pobrane ze stacji ulokowanych przez PKN ORLEN można oddać w dowolnym terminalu Płockiego Roweru Miejskiego i odwrotnie. Takie same są też zasady ich wypożyczania - pierwsze 20 minut za darmo, a pozostały czas opłaca się przy użyciu aplikacji miejskiej.
PKN ORLEN, biorąc pod uwagę opinie mieszkańców oraz po konsultacji z Miejskim Zarządem Dróg, zdecydował o ustawieniu stacji rowerowych w najbardziej potrzebnych i atrakcyjnych lokalizacjach.
Mając na uwadze fakt, że wielu pracowników PKN ORLEN korzysta z roweru, by dojechać do pracy, koncern udostępnił więc również stacje rowerowe przed bramami zakładu produkcyjnego w Płocku. Terminale pojawiły się także w Liszynie, Słupnie, w Parku Mościckiego na Radziwiu, w Grabinie przy kąpielisku, a także w centrum Łącka.
Korzyści z użytkowania sieci Roweru Miejskiego
Wybierając rower, wybierasz zdrowie. Według najnowszych badań jazda na rowerze pozwala na pozbycie się negatywnych emocji, obniża hormon stresu i - co ważne - zmniejsza ryzyko depresji aż o 20 proc.
Jazda na rowerze to „mentalny reset”, prowadzi do wytworzenia endorfin odpowiedzialnych za poprawę humoru oraz zwiększenia umiejętności uczenia się i koncentracji. A wypożyczony rower w ramach ogólnoświatowego trendu sharing economy to również pozytywna odpowiedź na rosnące wyzwania miast związane z wdrażaniem zrównoważonego inteligentnego transportu publicznego i dokonującej się zmiany cywilizacyjnej.
Zwiedzanie na rowerze to wspaniała forma spędzenia czasu aktywnie, z najbliższymi, która zapewni nam niepowtarzalne wspomnienia, odpoczynek psychiczny oraz poprawę nastroju. Dzięki rowerowi możemy dotrzeć nawet do trudniej dostępnych miejsc, które często okazują się prawdziwymi perełkami turystyki.
Jak skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego? Wystarczy się zarejestrować, wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej i gotowe! Szczegóły mechanizmu wypożyczania/zwracania roweru oraz mapa wszystkich stacji są dostępne na stronie internetowej Płocki Rower Miejski (plockirowermiejski.pl).
Co warto zobaczyć w Płocku
Niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcami miasta, czy turystami, którzy chcą poznać dużo ciekawe miejsca, w Płocku znajdziemy sporo atrakcji. Przede wszystkim zabytki, w tym wiele pięknych gotyckich budynków.
Niewiele osób dziś pamięta, że niegdyś Płock był - na początku drugiego tysiąclecia naszej ery - stolicą Polski, a samo miasto jest starsze od Krakowa!
Szczęśliwie wiele zabytków miasta przetrwało niejedną wojenną zawieruchę, a dziś możemy je zwiedzać z perspektywy roweru.
Zanim jednak zaczniemy swoją wycieczkę, warto z wysokiej skarpy popatrzeć na płynącą dołem Wisłę. Można również zjechać na plażę miejską lub na kąpielisko Sobótka.
Zrelaksowani kontaktem z naturą możemy też zwrócić uwagę na zabytki, kierując się malowniczymi uliczkami w kierunku Wzgórza Tumskiego i Starego Miasta. Pnie się tam ku górze wieża zamku książąt mazowieckich. Został on wzniesiony w XIV w., zaś rozbudował go król Kazimierz Wielki. Budowla poważnie ucierpiała jednak podczas potopu szwedzkiego i nigdy nie została w pełni odbudowana.
Niedaleko znajduje się bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której pochowani są dwaj władcy Polski: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.
Warto też objechać szlak innych budowli sakralnych i zajrzeć do Muzeum Mazowieckiego (najstarszego w Polsce), gdzie można podziwiać m.in. kolekcję sztuki art déco z początków XX wieku.
Jeśli jesteśmy całą rodziną, płockie zoo musi być punktem obowiązkowym rowerowego objazdu miasta.