https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa sieci gazowej w Krakowie i wokół miasta pomoże w walce ze smogiem? Wspólna deklaracja europosła i radnego

Pog
Bogusław Sonik i Rafał Komarewicz
Bogusław Sonik i Rafał Komarewicz Materiały prasowe
Wspólną walkę o pieniądze na rozbudowę sieci gazowej w Krakowie oraz "obwarzanku krakowskim", czyli w gminach wokół Krakowa, zadeklarowali podczas wspólnej konferencji prasowej Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz.

Rafał Komarewicz stwierdził, że Kraków szuka sojuszników do walki ze smogiem na różnych szczeblach władzy. – Jako samorząd krakowski wiemy, że sami z problemem smogu w 100 procentach nie damy sobie rady. Potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego rządu i parlamentu, ale również silnego głosu w strukturach Unii Europejskiej – powiedział Komarewicz.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, w szczególności potrzeba pieniędzy na rozbudowę i modernizację sieci gazowej. Samorządowiec przytoczył dane, z których wynika, że stopień gazyfikacji w Krakowie w 2018 roku wynosił prawie 78 procent. – Część inwestycji jest dla spółek gazowniczych nieopłacalnych ekonomicznie i w tym zakresie potrzebujemy wsparcia, aby wszyscy chętni mieszkańcy Krakowa mieli możliwość ogrzewania swoich domów gazem – podkreślił Rafał Komarewicz.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik mówił z kolei o przeprowadzeniu transformacji sektora energetycznego w Polsce, ale także w ogóle gospodarki w kierunku dekarbonizacji, czyli odchodzenia od stosowania węgla.

– Poprzez politykę spójności wspomagane jest przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w państwach członkowskich, która jest główną polityką inwestycyjną UE. Polityka spójności to przede wszystkim pomoc finansowa, która wspiera działania prowadzące do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych państw członkowskich – powiedział Sonik, podkreślając jednocześnie, że z całego budżetu należy przeznaczyć 25 proc. środków na adaptację i łagodzenie zmian klimatu, którego sednem jest transformacja gospodarki w kierunku czystej energii.

Bogusław Sonik przedstawił również propozycje komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego w nowej perspektywie finansowej, która zaproponowała utworzenie nowego funduszu sprawiedliwej transformacji sektora energetycznego, z budżetem wynoszącym 4,8 mld euro. Fundusz ma zneutralizować społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki wychodzenia z zależności od węgla.

– Komisja domaga się przekazania środków wsparcia w regionach zależnych od węgla, dotkniętych transformacją ze względu na konieczne przejście strukturalne do gospodarki niskoemisyjnej – mówił Bogusław Sonik. Europoseł zadeklarował, że w nowej kadencji prac Parlamentu Europejskiego będzie aktywnie działał na rzecz walki o czystsze powietrze w Małopolsce.

Rafał Komarewicz ma nadzieję, że w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej uda się rozbudować sieć gazowniczą na terenie Krakowa oraz w 14 gminach znajdujących się w "krakowskim obwarzanku". Podał przykład Szczawnicy oraz gmin ościennych, gdzie Polska Spółka Gazownictwa za ponad 39 milionów złotych realizuje budowę 73 kilometrów gazociągu, a dofinansowanie tego projektu ze środków Unii Europejskiej wyniosło prawie 24 mln złotych.

Bogusław Sonik podkreślił, że negocjowana na jesieni wieloletnia perspektywa budżetowa będzie bardzo ważna. – Istnieje ryzyko, że w nowej perspektywie finansowej nie będzie miejsca na wsparcie inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych, dlatego by osiągnąć nasz cel i umożliwić finansowanie zmian w kraju, należy przedstawić wiarygodną strategię szybkiej transformacji, odchodzenia od paliw kopalnych i nadać dynamizm zahamowanemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. W innym wypadku Polska nie osiągnie 15 proc. udziału OZE w 2020 roku, jak zakłada pakiet 3x20 – zakończył Sonik.

WIDEO: Trzy Szybkie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Alarm dla Kościoła. Odpływ wiernych, brak powołań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
wszystko zależy od ceny najtańszy węgiel lub mpec alternatywa pompa ciepła ale jest droga w montażu
H
Heh
Ale to sa kretyni. Po co gaz. Gaz jest drogi i z rosji! Po pierwsze nalezy zniechecac so budowy domow i zachecac do budownictwa mieszkaniowego podpietego do cieplowni. Nalezy zniechecac do budowy tam gdzie nie ma infrastruktury zeby nie generowac kosztu i budowac tam gdzie juz jest siec. Zwarta zabudowa jest tansza i nie niszczy sie zieleni. Dodatkowo nalezy zwiekszyc naklady na termomodernizacje domow. Podstawa to termomodernizacja i obnizenie kosztow ogrzewania jak ktos ma nieocieplony dom to i tak nie bedzie ogrzewal gazem bo wychodiz go 6000zl/rok zamiast 2500zl/rok
G
Gość
Gazyfikacja nieopłacalna, gdyż jest za duża powierzchnia Krakowa. Głupotą było włączanie w 1973 r. do miasta wsi: Wolica, Cło, Węgrzynowice, Kantorowice - potem także Wróżenniki. Tam gazyfikacja nie dotrze (ekonomicznie jest to nieuzasadnione) i alternatywą dla węgla jest tylko prąd (jest on najdroższy). Miasto powinno powrócić do wschodniej granicy sprzed 1973 roku (powinno się unikać 'rozlewania" miast) i wtedy zakaz palenia węglem byłby bardziej realny. Dekarbonizacja - nie w Polsce, gdyż mamy akurat dość węgla, a innych źródeł energii nie mamy w wystarczającej ilości. Rzecz w tym by spalać węgiel możliwie czysto (a więc przerabiać go na koks, który nie kopci, stosować elektrofiltry, lansować miejskie ciepłownie, wyposażone w elektrofiltry na kominach - także w mniejszych maistach budować miejskie ciepłownie na całe miasto, np. w Myślenicach, w Skale itd.).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska