Rafał Komarewicz stwierdził, że Kraków szuka sojuszników do walki ze smogiem na różnych szczeblach władzy. – Jako samorząd krakowski wiemy, że sami z problemem smogu w 100 procentach nie damy sobie rady. Potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego rządu i parlamentu, ale również silnego głosu w strukturach Unii Europejskiej – powiedział Komarewicz.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, w szczególności potrzeba pieniędzy na rozbudowę i modernizację sieci gazowej. Samorządowiec przytoczył dane, z których wynika, że stopień gazyfikacji w Krakowie w 2018 roku wynosił prawie 78 procent. – Część inwestycji jest dla spółek gazowniczych nieopłacalnych ekonomicznie i w tym zakresie potrzebujemy wsparcia, aby wszyscy chętni mieszkańcy Krakowa mieli możliwość ogrzewania swoich domów gazem – podkreślił Rafał Komarewicz.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik mówił z kolei o przeprowadzeniu transformacji sektora energetycznego w Polsce, ale także w ogóle gospodarki w kierunku dekarbonizacji, czyli odchodzenia od stosowania węgla.
– Poprzez politykę spójności wspomagane jest przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w państwach członkowskich, która jest główną polityką inwestycyjną UE. Polityka spójności to przede wszystkim pomoc finansowa, która wspiera działania prowadzące do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych państw członkowskich – powiedział Sonik, podkreślając jednocześnie, że z całego budżetu należy przeznaczyć 25 proc. środków na adaptację i łagodzenie zmian klimatu, którego sednem jest transformacja gospodarki w kierunku czystej energii.
Bogusław Sonik przedstawił również propozycje komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego w nowej perspektywie finansowej, która zaproponowała utworzenie nowego funduszu sprawiedliwej transformacji sektora energetycznego, z budżetem wynoszącym 4,8 mld euro. Fundusz ma zneutralizować społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki wychodzenia z zależności od węgla.
– Komisja domaga się przekazania środków wsparcia w regionach zależnych od węgla, dotkniętych transformacją ze względu na konieczne przejście strukturalne do gospodarki niskoemisyjnej – mówił Bogusław Sonik. Europoseł zadeklarował, że w nowej kadencji prac Parlamentu Europejskiego będzie aktywnie działał na rzecz walki o czystsze powietrze w Małopolsce.
Rafał Komarewicz ma nadzieję, że w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej uda się rozbudować sieć gazowniczą na terenie Krakowa oraz w 14 gminach znajdujących się w "krakowskim obwarzanku". Podał przykład Szczawnicy oraz gmin ościennych, gdzie Polska Spółka Gazownictwa za ponad 39 milionów złotych realizuje budowę 73 kilometrów gazociągu, a dofinansowanie tego projektu ze środków Unii Europejskiej wyniosło prawie 24 mln złotych.
Bogusław Sonik podkreślił, że negocjowana na jesieni wieloletnia perspektywa budżetowa będzie bardzo ważna. – Istnieje ryzyko, że w nowej perspektywie finansowej nie będzie miejsca na wsparcie inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych, dlatego by osiągnąć nasz cel i umożliwić finansowanie zmian w kraju, należy przedstawić wiarygodną strategię szybkiej transformacji, odchodzenia od paliw kopalnych i nadać dynamizm zahamowanemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. W innym wypadku Polska nie osiągnie 15 proc. udziału OZE w 2020 roku, jak zakłada pakiet 3x20 – zakończył Sonik.
WIDEO: Trzy Szybkie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Alarm dla Kościoła. Odpływ wiernych, brak powołań
