FLESZ - Polacy są niewyspani. To się może skończyć źle

Każdego roku wraz z początkiem października rusza rywalizacja filmów z całego świata o miejsce w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wraz z początkiem naboru filmowych zgłoszeń producenci mogą nadsyłać swoje propozycje filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Wybrane z nich zostaną zaprezentowane widzom w kinach i online w całej Polsce na przełomie maja i czerwca.
Chcemy być zaskakiwani, ale przede wszystkim poruszani przez filmy zgłaszane na festiwal - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu filmowego. - Nie ukrywam, że po długich miesiącach lockdownu trwa dla mnie intensywny czas międzynarodowych festiwali filmowych, gdzie udało mi się już wypatrzeć kilka interesujących produkcji, których zaproszenie do Krakowa rozważam - dodaje.
Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się w dwóch etapach. Do 30 listopada 2021 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2021 oraz do 31 stycznia 2022 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2021 i do 15 lutego 2022 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2021.
Ze wszystkich zgłoszeń zostanie wyselekcjonowanych 200 najlepszych, które będą prezentowane w kilkunastu cyklach tematycznych oraz w 4 konkursach, w tym w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i konkursie polskim. Jak co roku wszystkie konkursowe filmy będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe premiery.
Cieszymy się, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i udostępnianiu programu filmowego online, Festiwal i filmowcy wciąż zyskują nową publiczność - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu.
Oprócz większej liczby zgłoszeń ze świata w ostatnich latach przybywa także liczba regulaminowych nagród. W najstarszym konkursie festiwalu, międzynarodowym konkursie krótkometrażowym, na twórców tradycyjnie czekać będą Smoki - Złoty i Srebrne. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym przyznane będą Srebrne Rogi dla reżyserów filmu o wysokich walorach artystycznych oraz dla reżysera filmu o tematyce społecznej.
Złoty Róg trafi natomiast do reżysera najlepszego filmu w konkursie. Zwycięzca cieszącego się ogromną popularnością konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic otrzyma prestiżowy Złoty Hejnał. Dla laureatów konkursu polskiego - słynny Złoty i Srebrne Lajkoniki oraz wiele nagród pozaregulaminowych. Łączna pula nagród wynosi 300 tys. zł. Poza nagrodami pieniężnymi laureaci festiwalu otrzymują statuetki - rzeźby zaprojektowane przez artystę Macieja Jurkowskiego-Lukas.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym