Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza wielki konkurs! Do wzięcia jest 650 pączków z "Wierzynka"

Maria Mazurek
Pyszne pączki dla naszych Czytelników usmaży Jerzy Łukasik, mistrz cukiernictwa  z Wierzynka. Na ten dzień przygotowywał się cały rok. - Pączki muszą być najlepsze w mieście - mówi
Pyszne pączki dla naszych Czytelników usmaży Jerzy Łukasik, mistrz cukiernictwa z Wierzynka. Na ten dzień przygotowywał się cały rok. - Pączki muszą być najlepsze w mieście - mówi Andrzej Banaś
W poniedziałek i wtorek urządzamy konkurs z wyśmienitymi nagrodami dla 65 laureatów. Każdy ma szansę wygrać 10 pysznych pączków z "Wierzynka". Startujcie i wygrywajcie!

Mamy 650 pysznych pączków dla naszych Czytelników! Tak restauracja Wierzynek chce uczcić 650-lecie słynnej uczty.
Ucztę w imieniu Kazimierza Wielkiego wydał Mikołaj Wierzynek, bankier króla i zarządca kopalni soli w Wieliczce, bardzo bogaty i wpływowy człowiek. Mówi się, że ucztę urządzono, by uczcić ślub krewnej króla, Elżbiety Pomorzanki, z cesarzem niemieckim Karolem IV.

Mieczysław Czuma, znany krakauer, kręci jednak głową: - Nie do końca tak było. Elżbieta i Karol dopiero na tej uczcie lepiej się poznali. A powód jej zwołania był zgoła inny...

Chodziło, jak to często bywa w historii, o aferę. Karol IV, który słynął z tego, że lubił popić gorzałki, spił się kiedyś w Pradze tak bardzo, że nazwał Elżbietę Łokietównę, córkę Łokietka i Jadwigi, a matkę Ludwika Węgierskiego, łacińskim wyrażeniem "parum putanum". Czyli, za przeproszeniem, kur...ą.

Ludwikowi Węgierskiemu mroczki wściekłości stanęły przed oczami. I rzucił do cesarza: Ty obrzydliwy pijanico! No i zaczęło się. Afera na całą Europę, zagrożenie wojną. Aż papież musiał interweniować. Skończyło się imprezą rozejmową. W Polsce, u Wierzynka. Któż nie zjechał pod Wawel! I cesarz Karol, i Ludwik Węgierski, i liczni książęta, władcy Danii, Cypru, Jerozolimy. Śmietanka. - To był największy zjazd monarchów w historii Polski - mówi Czuma.

Imprezowali (przy okazji rozmawiali o sprawach handlu) ponoć przez 20 dni. Jedli ryby, grzyby, podpłomyki, kasze, miody, dziczyznę. Bo ziemniaków, pomidorów czy sałaty jeszcze u nas nie było - dotarły do Polski dopiero później, z królową Boną.
Restauracja Wierzynek powstała w Krakowie tuż po II wojnie światowej, właśnie na cześć tej uczty. I szybko okazało się, że właśnie tutaj robi się najpyszniejsze pączki w całym mieście.

Te tradycyjnie krakowskie, jak podkreśla Czuma, muszą być z nadzieniem z róży. Choć na różne sposoby na przestrzeni wieków się je przyrządzało. Podczas odsieczy wiedeńskiej w XVII wieku rycerzy karmiono pączkami z ciasta tak twardego, że można było komuś oko wybić. Z nadzieniem ze... skwarków. W takiej formie przyjechały do Polski z królem Sobieskim.
Ale wiek później Francuzi nauczyli się przyrządzać je na słodko, z puszystego ciasta. Takiego, by nawet podmuch wiatru mógł je zdmuchnąć z talerza. W takiej formie od czasów saskich smaży się je i w Polsce.

Jędrzej Kitowicz w "Księdze obyczajów polskich" pisał, że piękny pączek to taki, który po ściśnięciu wróci do swojego kształtu.
- I takie właśnie pączki robimy - przekonuje Jerzy Łukasik, mistrz cukiernictwa z Wierzynka. - Cały rok przygotowuję się, by podać najlepsze pączki pod słońcem. I, przyznać muszę, uwielbiam to zajęcie - śmieje się cukiernik.

Pączki dla 65 Czytelników

Z okazji 650-lecia uczty u Wierzynka restauracja przygotowała 650 pączków dla naszych Czytelników
1. Aby wziąć udział w konkursie i wygrać 10 pączków od "Wierzynka", należy w dniach 24 - 25 lutego wysyłać SMS o treści: PACZEK. imię_i_nazwisko pod numer 72355 (koszt SMS 2,46 zł z VAT)
2. Z jednego telefonu można wysłać jeden SMS rejestracyjny.
3. W odpowiedzi na SMS wysłana zostaje wiadomość zawierająca proste pytanie konkursowe.
4. Laureatami konkursu zostanie 65 osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe w najkrótszym czasie. Każdy ze zwycięzców otrzyma 10 początków od "Wierzynka".
5. Koszt wysłania SMS z odpowiedzią to 2,46 zł z VAT.
6. Nagrodzone osoby poinformujemy SMS-em w dniu 26 bm.
7. Regulamin konkursu jest TUTAJ

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska