https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak smaży się pączki na tłusty czwartek u Cichowskich. Odwiedziliśmy jedną z najstarszych cukierni w Krakowie

Magda Habel
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zanim w czwartkowy poranek przed cukierniami ustawią się kolejki, w pracowniach trwa wytężona praca. Jak przygotowuje się jedne z najlepszych pączków w Krakowie? Odwiedziliśmy pracownię cukierniczą Cichowscy - kultowe miejsce na słodkiej mapie Krakowa. Na Starowiślnej 21 pączki robi się według tradycyjnej receptury.

Tłusty czwartek po krakowsku

Według dostępnych danych, w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa średnio 2,5 pączka, co przekłada się na około 100 milionów zjedzonych pączków w całym kraju. Jak to wygląda w Krakowie? W rodzinnej pracowni Cichowskich tego dnia przygotowuje się około 20 000 pączków.

Tutaj cukiernicy od dekad korzystają z tych samych, sprawdzonych receptur. Tajemnicą są naturalne składniki w odpowiednich proporcjach. U Cichowskich kupisz pączki z różą i adwokatem. Nadzienie różane powstaje na miejscu. Cukiernicy sami przygotowują je z płatków róż z zaprzyjaźnionej plantacji. Nic więc dziwnego, że tu zawsze jest ruch, a w kolejce trzeba się ustawić nie tylko w tłusty czwartek.

Magda Habel/PolskaPress

Cichowscy - krakowska pracownia cukiernicza z tradycjami

Cukiernia Cichowscy to renomowana pracownia cukiernicza zlokalizowana w Krakowie przy ulicy Starowiślnej 21. Jej historia sięga 1945 roku, kiedy to Piotr Czop przeniósł swój zakład z Lwowa do Krakowa. W 1972 roku do firmy dołączył Zdzisław Cichowski, a po dwunastu latach cukiernia przyjęła obecną nazwę "Cichowscy". Obecnie prowadzą ją Adam Cichowski wraz z córkami, Julią i Natalią. Zespół pracowni składa się z doświadczonych cukierników, którzy pracują w tym miejscu od lat.

Z czego słyną Cichowscy?

Oczywiście z tradycyjnych wypieków tworzonych według oryginalnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W ofercie znajdują się ciasta, ciastka, torty, praliny oraz makaroniki. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów są ciasteczka grylażowe, które zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. w Wiedniu. Innym popularnym wyrobem jest nugat, który był przysmakiem Jana Pawła II.

Warto również odwiedzić część kawiarnianą cukierni, gdzie można delektować się słodkościami w przytulnej atmosferze. Wnętrze zachowało oryginalne elementy wystroju, co dodaje miejscu niepowtarzalnego uroku.

Polecane oferty
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska