Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają konsultacje w sprawie parku kulturowego w Nowej Hucie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy będą mogli zgłosić uwagi do proponowanych zmian w zapisach o parku kulturowym w Nowej Hucie.
Mieszkańcy będą mogli zgłosić uwagi do proponowanych zmian w zapisach o parku kulturowym w Nowej Hucie. Joanna Urbaniec
W dniach od 28 sierpnia do 20 września zaplanowano konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji uchwały Rady Miasta Krakowa z listopada 2019 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego w Nowej Hucie. Mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć co do proponowanych zmian w zapisach dotyczących funkcjonowania tego parku.

- Stosowanie w praktyce przepisów nowohuckiego parku kulturowego, po kilku latach wykazało konieczność doprecyzowania lub zmiany części wprowadzonych na tym obszarze regulacji oraz ich ujednolicenia w stosunku do tzw. „uchwały krajobrazowej”, m.in. w zakresie przyjętych definicji czy lokalizacji słupów plakatowo-reklamowych - informują w krakowskim magistracie.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Krakowa objęła Nową Hutę zasadami parku kulturowego, aby chronić dziedzictwo oraz krajobraz kulturowy tego obszaru, zachować jego unikatowy układ urbanistyczny czy historyczną linię zabudowy. Objęty ochroną w postaci parku kulturowego obszar Nowej Huty to prawie 377 hektarów tzw. "starej" Nowej Huty, wraz z klasztorem cystersów w Mogile, dworem Jana Matejki w Krzesławicach oraz budynkami centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego.

Za sprawą nowych przepisów na terenie Parku Kulturowego Nowa Huta z lokali zniknęły neony, reklamy i kolorowe szyldy. Przedsiębiorcy zaczęli skarżyć się, że klienci przechodzą obok, bo lokale i ich oferty są praktycznie niezauważalne.

Proponowane obecnie zmiany w uchwale o Parku Kulturowym Nowa Huta mają być odpowiedzią na zgłaszane przez nowohuckich przedsiębiorców oraz lokalne instytucje, a także mieszkańców postulaty, dotyczące m.in. zasad sytuowania szyldów, rekonstrukcji historycznych neonów reklamowych oraz stosowania nowych szyldów w postaci neonów, zasad ograniczania transparentności przeszkleń, eksponowania towarów przed lokalami prowadzącymi ich sprzedaż, umieszczania na elewacjach urządzeń nagłaśniających, klimatyzujących oraz anten telewizyjnych, jak również zasad lokalizacji na budynkach paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

W czasie trwania konsultacji mieszkańcy lub osoby prowadzące działalność na terenie objętym Parkiem Kulturowym Nowa Huta będą mieli możliwość zgłaszania uwag i wniosków w zakresie proponowanych zmian, na dedykowanych formularzach dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa, na portalu Obywatelski Kraków oraz na stronie internetowej parkikulturowe.krakow.pl, które będzie można złożyć na dzienniku podawczym urzędu lub przekazać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź tradycyjnej.

Ponadto wszelkie proponowane postulaty w zakresie zmian uchwały będzie można przekazywać i konsultować w trakcie dwóch dyżurów – 30 sierpnia i 13 września, w godz. 16–18 w Nowohuckim Centrum Kultury (przy al. Jana Pawła II 232, sala 110B). Dodatkowo, w ramach konsultacji przewidziano również otwarte spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 6 września, o godz. 17, w NCK, w sali 203. Zainteresowani mogą się też kontaktować telefonicznie – 18 września, w godz. 8–15, pod nr tel. 12 616 18 13.

Plac Wolnica wczoraj i dziś.

Plac Wolnica przeszedł zmiany na miarę możliwości. Jak się w...

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska