Rybitwy i wielka rewolucja. Według planu mają tu stworzyć krakowski Manhattan
San Francisco potrzebne było dla rymu w tytule. Raczej mówi się o tym, że ma tu wyrosnąć krakowski Manhattan. Teren stał się bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Pod biurowce, kolejne bloki, usługi? Czy targowisko i zakłady produkcyjne, hale magazynowe, hurtownie pozostaną czy nie? Dają miejsca pracy, inne niż biurowce, których może mamy już w mieście za dużo. Wiadomo - Kraków zabytkowy, turystyczny, outsourcingowy, nowoczesny. Ale czy przemysł w Krakowie to musi być tylko huta ArcelorMittal? Czy Rybitwy, odkurzone, unowocześnione, nie powinny pozostać Rybitwami? Mają swój charakter, wyróżniają się czymś od reszty Krakowa, czy nie powinno tak być nadal?
Takie są plany miasta:
Jednakże urzędnicy jeszcze nie skończyli i chyba nawet nie są w połowie projektu Nowa Huta Przyszłości, a już marzy im się realizacja innego gigantycznego przedsięwzięcia, które już budzi wiele problemów i niepokojów społecznych:
I trochę historii.
Wieś Rybitwy została włączona do krakowskiej dzielnicy Podgórze w 1973 r. Nazwa wsi związana jest z rybackim zajęciem mieszkańców. Wieś pierwotnie należała do parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogile, od XIX wieku przyporządkowana została parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie. Rybitwy uzyskały lokację na prawie niemieckim w 1294 roku, za panowania króla czeskiego Wacława II.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
3 sposoby na to jak oswoić dziecko z tematem śmierci
