Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rynek w Kętach na planie kwadratu
Kęcki Rynek był i jest dumą mieszkańców oraz świadkiem największych wydarzeń w dziejach miasta. Powstał w drugiej połowie XIV w. na planie kwadratu o długości boku około 100 metrów.


- Duże wymiary placu, w powiązaniu z niewielką ilością mieszkańców, wskazują na dużą rolę handlu w rozwoju tego miasta - wskazują historycy.
Istotny dla zmiany oblicza był pożar z 1797 roku, w którym spłonęła duża część zabudowy drewnianej, w tym ratusz. Rozpoczęła epoka zabudowy murowanej. Przybywało kamienic. Za wieloma z nich kryją się pasjonujące historie, związane z wybitnymi postaciami polskiej historii jak Józef Piłsudski czy książę Józef Poniatowski.


Na głównej płycie - jak widać - był przystanek autobusowy, a centralnie stał kiosk. Ten motyw z kioskiem na środku Rynku będzie się jeszcze przewijał na powojennych fotografiach. archiwumkety.pl / Edmund Witkowski
Na kamienicach można doszukać się dawnych bogatych zdobień. Nad głównym placem góruje pomnik Świętego Jana Kantego, który stanął tutaj w 1851 r.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia Chełmka i jego mieszkańców zapisana na zdjęciach w starych albumach
- Tak wyglądał Zator 100 lat temu!
- Radosne powitanie wiosny nad Sołą w Oświęcimiu. Marsz z marzannami z zamku na bulwary
- Nowa Biedronka w Oświęcimiu. Otwarcie sklepu już wkrótce. Zdjęcia
- Na os. Stare Stawy w Oświęcimiu powstaje żłobek i przedszkole dla blisko 200 dzieci
- Pijany ojciec wiózł synów samochodem. Drugi przysypiał na ławce, a 5-latka płakała
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
