Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysunki Tadeusza Kantora opowiedzą o jego twórczości teatralnej. Wystawa prac artysty w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z archiwum Franco Laery”
„Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z archiwum Franco Laery” Anna Kaczmarz / Polska Press
W 32. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora w Galerii-Pracowni twórcy przy ul. Siennej 7/5 otwarta została wystawa „Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z archiwum Franco Laery” prezentująca obraz oraz dziesięć rysunków autorstwa Tadeusza Kantora ilustrujących pracę reżysera nad późnymi działami teatralnymi oraz malarskimi.

- Udało nam się zakupić pierwszą część kolekcji Franco Laery, wspólnie zdecydowaliśmy o tym, że pierwszym zakupem będzie obraz, który jest głównym bohaterem wystawy przy ul. Siennej - wyjaśnia Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy. - Kolekcja jest zwartym, synergicznym zespołem dzieł sztuki dokumentujących szczególnie późny okres współpracy Kantora z CRT Artificio w Mediolanie, instytucji założonej prowadzonej przez Franco Laerę. Oprócz obrazu w kolekcji znajduje się pięćdziesiąt rysunków, które były podziękowaniem Tadeusza Kantora dla Laery za współpracę oraz kilkadziesiąt stron archiwaliów, fotografie oraz bardzo cenne materiały audiowizualne.

Włoski producent, Franco Laera zajmuje się współczesnymi i awangardowymi formami teatralnymi. W 1974 roku założył w Mediolanie Center for Theatre Reaserch (CRT), organizację zajmującą się sztukami performatywnymi, która wprowadziła do Włoch i Europy najwybitniejszych artystów z całego świata. Franco Laery i Tadeusz Kantor po raz pierwszy spotkali się w 1977 roku na festiwalu w Nancy, a w kilka miesięcy później Teatr Cricot 2 pokazał w Mediolanie „Umarłą klasę”, a do Franco Laery , jako podziękowanie za wsparcie przy organizacji spekatklu, trafił pierwszy rysunek Kantora. Praca ta stała się zaczątkiem osobistej kolekcji. W ciągu kolejnych trzynastu lat przyjaźni Tadeusz Kantor przekazywał Laerze jeden rysunek za każdym razem, gdy ten odwiedził Kraków, a także na zakończenie niemal każdego międzynarodowego turneé Teatru Cricot 2.

Nowy nabytek Cricoteki to obraz z 1988 roku „Bez tytułu”, wizerunek Kardynałów, postaci ze spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” Teatru Cricot 2. Przedstawia wizerunek tańczących Kardynałów na czarnym tle, ich szaty zachowują dynamikę ruchu, jakby poruszali się w próżni.

Wystawie towarzyszy wybór dziesięciu rysunków do spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” oraz cztery szkice do obrazów, które powstawały równolegle ze spektaklem. Prace stanowią część kolekcji Franco Laery, która weszła w skład depozytu kolekcjonera w Cricotece.

Wystawa „Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z archiwum Franco Laery” to okazja do zobaczenia dzieł jednego z ważniejszych zbiorów dzieł sztuki i archiwaliów związanych z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska