Zobacz specjalną publikację EKO-HERO 2024
Sprzątanie dna Zakrzówka w kategorii „Inicjatywa” oraz Ekoway - w kategorii Firma. Oto zwycięzcy naszego konkursu Eko-Hero Małopolski 2024. Dlaczego taki wybór?
Konkurs Eko-Hero Małopolski to przedsięwzięcie cykliczne mające na celu wyróżnienie i nagrodzenie inicjatyw społecznych, które są innowacyjne, znacząco wpływają na poprawienie jakości środowiska, integrują i jednoczą osoby zaangażowane w pomysł, jego realizację i wspierają lokalnych działaczy. Sprzątanie dna Zakrzówka jest o tyle ciekawą inicjatywą, że po raz pierwszy zostało zainicjowane w ubiegłym roku i wtedy też okazało się, że na dnie Zakrzówka znajdują się ogromne ilości śmieci, których przecież z powierzchni wody nie widać, a jednak istnieją. W tym roku, właśnie w ramach akcji sprzątania dna Zakrzówka, płetwonurkowie zapełnili zebranymi śmieciami 100 worków. Co ciekawe, wydobyli z wody także 6 wózków sklepowych, kanapę, opony i kilka parasoli plażowych. Zaangażowanie płetwonurków z LOK „Litoral” w Krakowie, którzy stworzyli tę inicjatywę i postanowili w tym roku powtórzyć, wraz z zaprzyjaźnionymi klubami, było ogromne. Postanowiliśmy podczas tegorocznej edycji konkursu wyróżnić właśnie tę inicjatywę, doceniając jednocześnie wszystkie zgłoszenia i społeczności zaangażowane w dbałość o piękniejsze i zdrowsze środowisko Małopolski. Ponownie wszystkim gratuluję.
Konkurs EKO-Hero Małopolska wpisał się już na stałe w kalendarz Małopolski i stał się marką w zakresie edukacji ekologicznej i promowania proekologicznych zachowań wśród małopolskich gmin, firm, instytucji i mieszkańców. Czy były w tym roku zgłoszenia, które Pana zaskoczyły?
Cóż, każde z tych zgłoszeń pokazuje nieustanną potrzebę promowania ekologii i środowiska, pokazywania i ukazywania mieszkańcom naszego regionu, że bycie eko jest modne, potrzebne i opłacalne. Oczywiście wiele osób jest tego świadomych, co widać chociażby w licznych zgłoszeniach i inicjatywach w plebiscycie EKO-Hero Małopolska. To niezwykle cieszy i pokazuje, że działalność Samorządu Województwa Małopolskiego jest skuteczna i dobrze odbierana przez mieszkańców naszego województwa. Właśnie przez takie wydarzenia potrafimy pokazać, że wszechstronna dbałość o naszą planetę ma sens. EKO Hero Małopolska pokazuje przede wszystkim wielkość działań wszystkich pomysłodawców, uczestników, liderów i społeczności zaangażowanych i nastawionych na pozytywne działania dla ekologii, za co z tego miejsca wszystkim bardzo gorąco dziękuję.
W tym roku oceniane były też w kilku kategoriach gminy. Włodarze mają świadomość, że „eko” to nie tylko trend, ale wymóg współczesnego świata?
Na pewno obserwujemy olbrzymi wzrost zainteresowania wszystkim co jest eko. Zarząd Województwa Małopolskiego priorytetowo traktuje wsparcie dla gmin i powiatów w naszym regionie na działania w zakresie ekologii i ochrony środowiska. W tym roku łącznie przekazaliśmy 1,9 mln zł na wzmocnienie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego regionu. Ekologia, to temat, do którego należy bez przerwy powracać. Podczas różnorodnych spotkań z mieszkańcami rozmawiamy właśnie między innymi o ekologii, dbałości o środowisko i środkach finansowych przeznaczonych właśnie na jego ochronę. Co ważne, mieszkańcy na pewno mają coraz większą świadomość i wiedzę. Współczesny świat stawia przed nami różne wyzwania. Jednym z nich jest wymóg dbałości o naszą planetę - zawsze, w każdym miejscu i podczas wszystkich możliwych codziennych czynności - co jednocześnie wspaniale wpisuje się w trendy otaczającego nas świata.
Czy Małopolanie żyją coraz bardziej ekologicznie? Czy raczej trzeba ich bardzo zachęcać do prawidłowej segregacji, wymiany pieców, termomodernizacji?
Jak wspomniałem wcześniej, świadomość Małopolan nieustannie wzrasta i na pewno jeszcze sporo zadań przed nami. Natomiast chcę też podkreślić, że jesteśmy mądrym i rozsądnym społeczeństwem, dbającym o swoje zdrowie, przywiązanym do swojego regionu, z ogromnym poczuciem tożsamości regionalnej, przywiązani do tradycji, równocześnie gotowi na nowoczesne rozwiązania. Te wszystkie cechy sprawiają, że Małopolanie żyją coraz bardziej ekologicznie, są otwarci na zmiany i na budowanie ekologicznej Małopolski. Wiadomo, są takie miejsca, ale zaznaczam, że jest ich coraz mniej, gdzie czasem musimy działać trochę więcej. Małopolanie wiedzą i czują, że dbałość o środowisko i bycie eko, to jednoczesna dbałość o własne, dobre zdrowie i o Małopolskę, a wiadomo, to jest niezwykle ważne dla naszych mieszkańców.
Województwo Małopolskie, jako pierwszy region w Polsce, przyjęło w 2020 roku Regionalny Plan Działania na Rzecz Klimatu (RAPCE - Regional Action Plan for Climate and Energy). Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca?
Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii, to dokument opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w lutym 2020 roku. Jego celem jest wyznaczenie działań, które przyczynią się do: redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy jakości powietrza oraz niskoemisyjnej transformacji Małopolski. Plan jest lokalną odpowiedzią na wyznaczone przez Unię Europejską cele ilościowe w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Jest wielkim krokiem w kierunku ochrony klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców.
Jakie wyzwania w zakresie ekologii i ochrony środowiska stoją nadal przed Małopolską?
Należy podkreślić, że bez troski o ekologię nasze środowisko może ulegać stopniowej degradacji, co ostatecznie może prowadzić do problemów z uzyskaniem dobrej jakości pożywienia i wody. A więc elementów, które są nam do życia niezbędne. Warto wiedzieć, że świadome życie eko jest nam potrzebne i jest po prostu opłacalne. Często powtarzam, że aby dotrzeć do rzeczy wielkich, należy każdego dnia stawiać systematycznie, małe kroki, do przodu. Dla Samorządu Województwa Małopolskiego ważne jest, aby mieszkańcy Małopolski korzystali ze wsparcia ekodoradców, którzy są dostępni w każdej gminie. Dzięki ich fachowej wiedzy i zaangażowaniu w działania na rzecz poprawy jakości powietrza dziś mamy widoczne efekty na wszystkich stacjach pomiarowych w regionie. Istotne jest także, o czym już mówiłem, stałe podkreślanie i pokazywanie, że bycie eko świadczy o naszej mądrości, dbałości o planetę, a co za tym idzie o swoje zdrowie. Zawsze podkreślam, aby te działania rozpocząć od razu.
