https://gazetakrakowska.pl
reklama

Recykling tekstyliów. Gdzie od stycznia 2025 roku będziemy wyrzucać stare ubrania?

Materiał powstał we współpracy z Województwem Małopolskim
Ubrania są coraz tańsze i jest ich coraz więcej. Przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok. 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi. Od  stycznia 2025 roku nie będzie już można wyrzucać ubrań do kosza na odpady zmieszane.
Ubrania są coraz tańsze i jest ich coraz więcej. Przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok. 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi. Od stycznia 2025 roku nie będzie już można wyrzucać ubrań do kosza na odpady zmieszane. Fot. Freepik.com
Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży. Czy to oznacza, że będą nam potrzebne kolejne pojemniki? Dziś stare ubrania czy zużyte buty wrzuca się do kosza na odpady zmieszane. Od przyszłego roku nie będzie można tego robić.

Spis treści

Od 2017 roku odpady dzielimy na 5 frakcji: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
W przyszłym roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży. Dlaczego to takie ważne?

Dbasz o środowisko? Stosujesz ekologiczne rozwiązania? Zostań EKO-HERO Małopolski!

Odpady tekstylne – tyle wyrzucamy

Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego - każdego roku w UE powstaje 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych. Sama odzież i obuwie odpowiadają za 5,2 mln ton odpadów.
Przeciętny Europejczyk i Europejka kupują co roku prawie 26 kg i usuwają około 11 kg tekstyliów!

Taniej i więcej. A potem do kosza

Ubrania są coraz tańsze i jest ich coraz więcej. Fashion for Good (organizacja promująca zrównoważone innowacje w modzie) szacuje, że jest to średnio o 60 proc. więcej odzieży niż 15 lat temu. W dodatku każde ubranie użytkujemy o połowę krócej!
Stąd ogromne ilości zużytych ubrań, które lądują na wysypiskach. Mniej niż 1 proc. wszystkich tekstyliów na świecie jest poddawanych recyklingowi w celu wytworzenia nowych produktów.
Jest i druga strona medalu - produkcja tekstyliów wymaga dużo wody, a także gruntów pod uprawę bawełny i innych włókien.
Produkcja jednej koszulki pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli tyle, ile średnio wystarcza jednej osobie na 2,5 roku. Branża odzieżowa odpowiada też za 10 proc. światowych emisji dwutlenku węgla – to więcej niż emisje pochodzące z lotów międzynarodowych i żeglugi morskiej łącznie.

Rok zmian w segregacji tekstyliów

1 stycznia 2025 r. wchodzi zmiana prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

- Przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Tymczasem przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok. 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi - mówiła Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska podczas ostatniej konferencji dotyczącej zbiórki używanych lub niepotrzebnych tekstyliów.

Bez wprowadzenia zmian przemysł tekstylny dalej będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych czy konsumpcję zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenie wód. Jak podkreśliła wiceministra. powyższa sytuacja wymaga zarówno zmian w naszym indywidualnych wyborach, jak i w legislacji.

Dziś ubrania trafiają razem z innymi odpadami "zmieszanymi" na wysypisko. Wkrótce ma się to zmienić.
Dziś ubrania trafiają razem z innymi odpadami "zmieszanymi" na wysypisko. Wkrótce ma się to zmienić. fot. pixabay

Więc od 1 stycznia 2025 roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Zmiana nie będzie więc wymagała od nas kupowania nowych pojemników. Nie wolno będzie wrzucać starych ubrań do koszy na „odpady zmieszane”, będzie trzeba je oddawać do PSZOKów.

Co dalej z tekstyliami?

To jeszcze nie wszystko. W ramach planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja Europejska przedstawiła w marcu 2022 r. nową strategię, dzięki której tekstylia mają stać się trwalsze, naprawialne, nadające się do ponownego użycia i recyklingu. Strategia ma też przeciwdziałać tzw. szybkiej modzie.
Do 1 stycznia 2025 r. kraje UE byłyby zobligowane do oddzielnego odbioru tekstyliów na ponowne wykorzystanie, przygotowanie do ponownego użytku lub na recykling.

Zobacz też:

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska