https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Wilk z Konfederacji straci immunitet? Jest wniosek prokuratora generalnego. Marszałek Sejmu komentuje: "Nieźle pan poseł nawywijał"

Alicja Fałek
Poseł Konfederacji Ryszard Wilk z Nowego Sącza nie zamierza korzystać z przywilejów i sam zamierza zrzec się immunitetu
Poseł Konfederacji Ryszard Wilk z Nowego Sącza nie zamierza korzystać z przywilejów i sam zamierza zrzec się immunitetu Remigiusz Szurek/Arch. Polska Press
Do marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wpłynął wniosek prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie wyrażenia przez Sejm zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Ryszarda Wilka do odpowiedzialności karnej. Chodzi o zdarzenie z maja tego roku, kiedy to zdaniem prokuratury poseł Konfederacji z Nowego Sącza podczas interwencji policji dopuścił się trzech przestępstw. Ryszard Wilk już wcześniej zapowiedział, że jeśli do Sejmu wpłynie taki wniosek, to sam zrzeknie się immunitetu.

Wniosek o uchylenie immunitetu Ryszardowi Wilkowi

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, podczas środowej (9 października) konferencji prasowej poinformował o dwóch wnioskach w spawie zniesienia immunitetów poselskich. Jeden dotyczy posła Łukasza Mejzy, a drugi właśnie posła Ryszarda Wilka z Nowego Sącza.

- W sprawie posła Wilka muszę powiedzieć, że przeczytałem dzisiaj ten wniosek. No, nieźle pan poseł nawywijał – skomentował Szymon Hołownia. - Jak się państwo zapoznacie z treścią tego wniosku, powiem szczerze, to już nawet nie jest ułańska fantazja.

Czytaj:
Poseł Konfederacji z Nowego Sącza po pijaku znieważył policjantów. Ryszard Wilk w mediach społecznościowych przeprosił i wyjaśnił sytuację

Marszałek Sejmu wyraził nadzieję, że poseł przeprosił policjantów za to, co do nich mówił. Zapowiedzi, które miał poseł Konfederacji kierować do funkcjonariuszy określił jako „trochę śmieszne, a trochę straszne”.

- Nie wiem, ile trzeba mieć w sobie wchłoniętego, żeby w ten sposób się zachowywać. Pan poseł, rozumiem, że już przeprowadził refleksję moralną i etyczną nad swoim postępowaniem, ale teraz refleksję moralną i etyczną nad jego postępowaniem będzie prowadziła Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a później cała wysoka izba – dodał Hołownia.

Marszałek Sejmu poinformował, że obu wnioskom nadał bieg formalny. Zostaną one skontrolowane i przekazane odpowiedniej komisji, która będzie pracowała w normalnym trybie. Nie potrafił powiedzieć, czy uda się je zakończyć przed kolejnym posiedzeniem Sejmu, które jest za tydzień, czy dopiero na dalszym będą podejmowane decyzje w sprawie pozbawienia posłów immunitetu.

Poseł Konfederacji Ryszard Wilk miał się dopuścić trzech przestępstw

Jak wynika z komunikatu opublikowanego 9 października na stronie internetowej Prokuratury Krajowej przez prok. Anna Adamiak, rzecznik prasową Prokuratora Generalnego, wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Ryszarda Wilka do odpowiedzialności karnej został przekazany do marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni dzień wcześniej.

Czytaj: Uchylą immunitet posłowi Konfederacji z Nowego Sącza? Prokuratura podjęła kolejne kroki w sprawie Ryszarda Wilka

Jak już informowaliśmy, Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu nadzoruje postępowanie w sprawie zdarzenia z 10 maja z udziałem posła Wilka.

- W postępowaniu zgromadzono materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań osób postronnych będących świadkami zdarzenia, zeznań funkcjonariuszy Policji podejmujących interwencję w celu ochrony życia i zdrowia posła Ryszarda Wilka, oględzin telefonu funkcjonariusza Policji, danych telekomunikacyjnych sieci Orange Polska oraz dowodu z oględzin zapisu tzw. kamer nasobnych rejestrujących przebieg zdarzenia, w które wyposażeni byli funkcjonariusze Policji podejmujący czynności – wylicza prok. Anna Adamiak. - Dowody te stwarzają dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że Ryszard Wilk dopuścił się trzech przestępstw.

Mowa o stosowaniu groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza Policji do zaniechania podejmowanej przez niego interwencji mającej na celu ochronę życia i zdrowia posła Ryszarda Wilka (art. 224 § 2 kk), naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji w związku z podejmowaną przez niego interwencją mającą na celu ochronę życia i zdrowa posła Ryszarda Wilka (art. 222 § 1 kk) oraz znieważeniu funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych (art. 226 § 1 kk).

- Wykonanie czynności procesowych w sprawie Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu z udziałem posła Ryszarda Wilka, a w tym przedstawienie mu zarzutu popełnienia wskazanych powyżej czynów i przesłuchanie w charakterze podejrzanego, z uwagi na chroniący go immunitet parlamentarny wymaga zgody Sejmu RP – dodaje rzeczniczka Prokuratora Generalnego.

Poseł Ryszard Wilk zrzeknie się immunitetu?

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji z Nowego Sącza, już kilkakrotnie podkreślał zarówno w mediach społecznościowych, jak i w rozmowie z „Gazetą Krakowską”, że nie będzie się krył za immunitetem.

Poseł zamierza sam zrzec się immunitetu. Przygotowuje w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Nowy Sącz. Arkadiusz Mularczyk: Polacy przez lata dziedziczyli biedę

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska