Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd w Krakowie. Kopacz: Małopolska jak Bawaria [WIDEO]

Karolina Gawlik
Karolina Gawlik
Posiedzenie rządu Ewy Kopacz w Krakowie.
Posiedzenie rządu Ewy Kopacz w Krakowie. fot. Anna Kaczmarz
Rząd obradował nie w stolicy, ale w krakowskiej hucie. Premier przedstawiła 18 programów i projektów dla naszego regionu.

WIDEO: Kopacz: Będę kontynuować wyjazdowe posiedzenia rządu, bo chcę być bliżej ludzi

Źródło: TVN24, X-News

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, program rozwoju dla Oświęcimia, nowe miejsca pracy w Krakowie i niepewny los inwestycji kolejowej Podłęże - Piekiełko - to główne tematy poruszane przez premier Ewę Kopacz na czwartym już wyjazdowym posiedzeniu rządu, tym razem w Krakowie. W poniedziałek ministrowie odwiedzili najważniejsze miasta regionu.

Premier i kardynał
Rano Kopacz spotkała się w krakowskiej kurii z kard. Stanisławem Dziwiszem w sprawie organizacji Światowych Dni Młodzieży. Podkreśliła, że to drugie największe wydarzenie organizowane w 2016 roku w Polsce (obok szczytu NATO).

- Rząd w tej sprawie deklaruje pełne wsparcie, tak by Światowe Dni Młodzieży były niezapomnianym przeżyciem - mówiła.

Administracja rządowa ma odpowiadać m.in. za bezpieczeństwo pielgrzymów oraz finansować szpitale polowe i karetki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję, że pielgrzymi spoza Unii Europejskiej nie będą ponosić kosztów wiz. Burmistrz Wieliczki poprosił także Kopacz o dodatkowe pieniądze na rozbudowę terenu w Brzegach, gdzie odbędzie się najważniejsza msza święta. Premier nie odpowiedziała jednak, ile w sumie może wynosić ten wkład w organizację ŚDM.

Małopolska Bawarią
Posiedzenie rządu w hucie Mittala, Kopacz rozpoczęła nieszablonowo, bo od porównania Małopolski do Bawarii. - To region, który z jednej strony zachował swoją kulturową i historyczną odrębność i jest bardzo przywiązany do swojej tradycji, a drugiej strony stał się motorem innowacyjności i symbolem sukcesu gospodarczego całych Niemiec - mówiła.

Nieraz jeszcze podkreślała działania rządu na rzecz Małopolski. - W ciągu roku przybyło do Małopolski około 60 tys. przedsiębiorców. PKB wzrósł tu o 20 procent, co pokazuje jak szybko rozwija się ten region - zaznaczała.

Dlatego kluczowym aspektem dla rozwoju przedsiębiorczości ma być utworzenie spółki o nazwie Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki. Wczoraj porozumienie w tej sprawie podpisał minister skarbu państwa oraz rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego. Spółka będzie zarządzać 300-hektarowym terenem w Nowej Hucie, zwolnionym przez AccelorMittal Poland. Mają tam powstać laboratoria badawcze i centra wdrażające technologie, a wraz z nimi nowe miejsca pracy.

Program dla Oświęcimia
Pojawiły się również konkrety odnośnie przedłużenia Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2016-20. Za 53 mln złotych mają zostać ukończone kluczowe inwestycje dla miasta, m.in. budowa drogi na przedpolu muzeum Auschwitz, opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego gminy czy stworzenie Centrum Edukacyjno-Sportowego, które w przyszłości mogłoby się stać bazą noclegową dla turystów.

Rozczarować Małopolan może fakt, że budowa linii kolejowej Piekiełko - Podłęże nadal widnieje na liście inwestycji rezerwowych. Premier Kopacz uspokajała: - Będę robić wszystko, żeby w ramach oszczędności, które w tej chwili już widzimy, ta inwestycja została zrealizowana.

Obiecała również powstanie trasy S7 do granicy z województwem świętokrzyskim. Za sześć lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska