MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sacroexpo czyli jedyne takie targi kościelne przyciągnęły do hali w Kielcach wystawców z całej Europy. Wydarzeniu towarzyszy strefa sztuki

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wystawa Sacroexpo potrwa do środy.  Hala Targów Kielce wypełniła się dewocjonaliami, szatami liturgicznymi i innymi przedmiotami związanymi z kościołem i sztuką sakralną
Wystawa Sacroexpo potrwa do środy. Hala Targów Kielce wypełniła się dewocjonaliami, szatami liturgicznymi i innymi przedmiotami związanymi z kościołem i sztuką sakralną Targi Kielce/Piotr Barszczowski
To jedyna taka w Polsce i największa w Europie tego typu impreza wystawiennicza. W poniedziałek (19 czerwca) w Kielcach rozpoczęły się targi Sacroexpo, czyli Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów. Wydarzeniu towarzyszy w tym roku specjalna strefa, w której prezentowane są dzieła współczesnych artystów tworzących sztukę religijną.

Wszystko, co potrzeba do kościołów i obiektów sakralnych na targach w Kielcach

To już 24. edycja wystawy Sacroexpo. W wydarzeniu, które potrwa do środy (21 czerwca) i odbywa się na terenie Targów Kielce bierze udział ok. 200 wystawców z różnych stron Europy, m.in. z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch.

Na stoiskach można zobaczyć osiągnięcia niemal każdej z dziedzin sztuki sakralnej. Prezentowane są m.in. rzeźby i figurki, witraże, obrazy i ikony, pamiątki okolicznościowe np. na chrzest, różańce z drzewa oliwnego, czy z lawy wulkanicznej, a nawet opłatki wigilijne. Na miejscu można zapoznać się z najnowszą propozycją najlepszych wydawnictw katolickich, w tym książek dla dzieci i młodzieży oraz dedykowanych katechetkom i katechetom, a także materiałów multimedialnych służących edukacji i ewangelizacji.
W hali wystawienniczej Targów Kielce prezentowana jest szeroka oferta szat i naczyń liturgicznych, sutann i ornatów a także wyposażenia wnętrz po elementy dekoracyjne i konserwatorskie. Swoją ofertę przedstawiają m.in. firmy architektoniczne i budowlane. Prezentują one najnowsze rozwiązania dotyczące budowy kościołów oraz ich wyposażenia, m.in. w energooszczędne systemy ogrzewania, profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe czy oświetleniowe, a także nowoczesne systemy informatyczne.

Współczesna sztuka religijna na targach

Targom towarzyszą wykłady, warsztaty i konferencje. Można posłuchać koncertów organowych (prezentowana jest technologia dźwiękowa Physis Plus opracowana przez Viscount specjalnie z myślą o realistycznym brzmieniu organów piszczałkowych) a także zapoznać się ofertą biur turystyczno-pielgrzymkowych.

Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszy zlot karwaningowy oraz specjalna Strefa Sztuki, przygotowana we współpracy z Domem Aukcyjnym i Galerią Sztuki Art in House. Można obejrzeć kilkaset obrazów, rzeźb oraz ikon autorstwa ponad stu artystów. Wrażenie robi m.in. ogromna, mierząca 40 metrów kwadratowych wersja „Ostatniej Wieczerzy XXI” Piotra Barszczowskiego, zawieszona na oknie kieleckiej hali targowej. Tarnowski artysta i fotografik prezentuje podczas targów również dwa inne swoje neowitraże.

We wtorek (20 czerwca) targi będą trwac w godz. 9-17, a w środę (21 czerwca) od 9 do 16.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska