Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Kolejne znalezisko Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny. Tym razem sprzed 2 tys. lat. Zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Celtycka moneta sprzed dwóch tysięcy lat to już kolejne znalezisko sądeckich poszukiwaczy. Do muzeum w Starym Sączu trafiło dzięki nim już ponad 600 artefaktów
Celtycka moneta sprzed dwóch tysięcy lat to już kolejne znalezisko sądeckich poszukiwaczy. Do muzeum w Starym Sączu trafiło dzięki nim już ponad 600 artefaktów SHES
Sądeccy poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny mają na swoim koncie kolejny sukces. Tym razem znaleźli dobrze zachowaną srebrną monetę celtycką sprzed ponad 2 tys. lat. - Z tego okresu pochodzi też fibula czyli ozdobna spinka do zapinania szat oraz kilka innych przedmiotów, które znaleźliśmy - mówi Stanisław Pustułka, szef stowarzyszenia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Znaleziska dokonano podczas kolejnej wycieczki badawczej na terenie Sądecczyzny.

- Na razie nie chcemy zdradzać miejsca, w którym natrafiliśmy na artefakty sprzed dwóch tysięcy lat, ponieważ najprawdopodobniej to nie koniec znalezisk na tym terenie - wyjaśnia Stanisław Pustułka.

Poszukiwacze, mający pozwolenie na swoje działania od konserwatora zabytków, zamierzają zatem wrócić na wspomniane miejsce licząc na dalsze znaleziska.

- To nie jest tak, że każdy może znaleźć na takie skarby przeszłości. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt i rozpoznać zabytkowy artefakt, kiedy się już na niego natrafi - tłumaczy szef stowarzyszenia.

Celtycka monetę wraz z fibulą oraz innymi przedmiotami o użytkowym charakterze znaleziono na głębokości około 40 cm. Skarby sprzed dwóch tysięcy lat trafią do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, z którym poszukiwacze mają podpisaną umowę.

- Do muzeum oddaliśmy już w sumie blisko 600 różnych artefaktów - wylicza Stanisław Pustułka.

Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny istnieje od 2018 roku i liczy około 70 członków, pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają również na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Tak było chociażby w przypadku znalezisk z epoki brązu (m.in. siekierki i bransoleta) czy też słynnego "srebrnego skarbu" ze nowosądeckiego wzgórza zamkowego (mowa tutaj o 103 judaikach będących najprawdopodobniej darem dla cadyka Mosesa Halberstama). To ostanie znalezisko odnotowała także prasa ogólnokrajowa, trafiła także na łamy brytyjskiego dziennika The Sun.

Cerkiew w Dubnie została zbudowana w 1863. Niegdyś greckokatolicka, obecnie mieści się w niej kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie

Leluchów i Dubne. Jesień na Sądecczyźnie zachwyca kolorami i...

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska