Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie we Wszystkich Świętych licznie odwiedzają groby bliskich. Chętnie wrzucają też datki do puszek kwestujących

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Sądeczanie 1 listopada odwiedzają nie tylko groby swoich bliskich. Zapalają także znicze w miejscach pamięci narodowej
Sądeczanie 1 listopada odwiedzają nie tylko groby swoich bliskich. Zapalają także znicze w miejscach pamięci narodowej Alicja Fałek
Tłumy Sądeczan 1 listopada ruszyły na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, osób znanych, czy zapalić świeczkę nieznanym żołnierzom, którzy walczyli na przestrzeni wieków o niepodległą Polskę. Wielu wrzuca też datki do puszek kwestujących.

Tłumy 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wszystkich Świętych to czas szczególnej pamięci o osobach zmarłych. Na cmentarze udają się tłumy, by zapalić na grobach bliskich, a czasem zupełnie obcych osób świeczkę i oddać się modlitwie. W tym roku sprzyja pogoda. W Nowym Sączu 1 listopada był ciepłym i słonecznym dniem. Przed południem dobre warunki pogodowe wykorzystało wielu sądeczan, którzy nekropolie odwiedzali zazwyczaj po mszy. Wówczas trudno było znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu, a na cmentarnych alejkach tworzyły się zatory.

Wśród tłumu mieszkańców Nowego Sącza na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, ale także na Starym Cmentarzu oraz na osiedlach Helena i Gołąbkowice, dostrzec można było wolontariuszy 22. kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Dzięki ubiegłorocznym datkom – 29 608,05 zł – udało się m.in. odnowić bardzo zniszczony grobowiec Rodziny Mleczków. To właśnie pamiątkową kartę prezentującą grobowiec przed i po renowacji otrzymują w tym roku darczyńcy.

- Trzeba przyznać, że Sądeczanie mają hojne serca. Od rana puszki sukcesywnie się zapełniają. Nie trzeba nikogo namawiać. Ludzie sami do nas podchodzą i wrzucają datki – mówi Grzegorz Fecko, radny miejski, który od lat kwestuje w ramach akcji „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”.

Odwiedzający groby bliskich mogli też wspomóc datkami Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie oraz wrzucić datek na odnowę miejsc pamięci narodowej. W tę drugą kwestę od lat angażują się m.in. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

- Takie zbiórki są bardzo ważne, bo pozwalają nam zachować pamięć o bohaterach, którym dziś zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Polsce. O ich miejsca spoczynku nie ma kto zadbać, dlatego to nasz obowiązek – zaznacza Aleksandra Kołodziej, uczennica ZS nr 2 w Nowym Sączu. - Sądeczanie doskonale to rozumieją i mocno się angażują. Widać to po datkach, jakie trafiają do naszych puszek.

Nowy Sącz. Uszkodzony mural na ul. Łokietka wymaga remontu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska