https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie we Wszystkich Świętych licznie odwiedzają groby bliskich. Chętnie wrzucają też datki do puszek kwestujących

Alicja Fałek
Sądeczanie 1 listopada odwiedzają nie tylko groby swoich bliskich. Zapalają także znicze w miejscach pamięci narodowej
Sądeczanie 1 listopada odwiedzają nie tylko groby swoich bliskich. Zapalają także znicze w miejscach pamięci narodowej Alicja Fałek
Tłumy Sądeczan 1 listopada ruszyły na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, osób znanych, czy zapalić świeczkę nieznanym żołnierzom, którzy walczyli na przestrzeni wieków o niepodległą Polskę. Wielu wrzuca też datki do puszek kwestujących.

Tłumy 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wszystkich Świętych to czas szczególnej pamięci o osobach zmarłych. Na cmentarze udają się tłumy, by zapalić na grobach bliskich, a czasem zupełnie obcych osób świeczkę i oddać się modlitwie. W tym roku sprzyja pogoda. W Nowym Sączu 1 listopada był ciepłym i słonecznym dniem. Przed południem dobre warunki pogodowe wykorzystało wielu sądeczan, którzy nekropolie odwiedzali zazwyczaj po mszy. Wówczas trudno było znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu, a na cmentarnych alejkach tworzyły się zatory.

Wśród tłumu mieszkańców Nowego Sącza na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, ale także na Starym Cmentarzu oraz na osiedlach Helena i Gołąbkowice, dostrzec można było wolontariuszy 22. kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Dzięki ubiegłorocznym datkom – 29 608,05 zł – udało się m.in. odnowić bardzo zniszczony grobowiec Rodziny Mleczków. To właśnie pamiątkową kartę prezentującą grobowiec przed i po renowacji otrzymują w tym roku darczyńcy.

- Trzeba przyznać, że Sądeczanie mają hojne serca. Od rana puszki sukcesywnie się zapełniają. Nie trzeba nikogo namawiać. Ludzie sami do nas podchodzą i wrzucają datki – mówi Grzegorz Fecko, radny miejski, który od lat kwestuje w ramach akcji „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”.

Odwiedzający groby bliskich mogli też wspomóc datkami Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie oraz wrzucić datek na odnowę miejsc pamięci narodowej. W tę drugą kwestę od lat angażują się m.in. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

- Takie zbiórki są bardzo ważne, bo pozwalają nam zachować pamięć o bohaterach, którym dziś zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Polsce. O ich miejsca spoczynku nie ma kto zadbać, dlatego to nasz obowiązek – zaznacza Aleksandra Kołodziej, uczennica ZS nr 2 w Nowym Sączu. - Sądeczanie doskonale to rozumieją i mocno się angażują. Widać to po datkach, jakie trafiają do naszych puszek.

Nowy Sącz. Uszkodzony mural na ul. Łokietka wymaga remontu

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska