FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

Z komunikatu wynika, że do sądu będzie można się dostać tylko głównym wejściem od ulicy Przy Rondzie. Trzeba mieć na twarzy maseczkę i poddać się kontroli temperatury ciała.
Osoby wezwane jako świadkowie muszą czeka przed budynkiem na wezwanie pracownika obsługi. Zostanie ustawiony przed gmachem telebim z wyświetlaniem sygnatury sprawy, sądu, godziny i numeru sali. Wcześniej petenci nie będą wpuszczani do środka.
W ograniczonym zakresie zostanie uruchomione Biuro Obsługi Interesantów i Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Sądowego oraz Czytelna Akt. Obsługa będzie się regulowana poprzez biletomat ustawiony na zewnątrz. Po otrzymaniu biletu przed okienkiem w środku budynku będzie tylko jedna osoba. Zapisy do czytelni prowadzą kierownicy Sekretariatów.
Biuro podawcze działa jak wcześniej, czyli na zasadzie skrzynek ustawionych przy wejściu do sądu.
Do odwołania wstrzymane są dyżury mediatorów oraz przyjmowanie petentów przez sekretariaty, prezesów, wiceprezesów i przewodniczących wydziałów w innych sprawach oraz dotyczących skarg.
W poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało komunikat z którego wynika, że od 18 maja, w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków, np. sprawy rozwodowe i adopcyjne. Mogą być, ale to nie oznacza, że muszą, bo poszczególni prezesi sądów decydują o konkretnych regulacjach, jak te w Krakowie.
Więcej spraw w sądach będzie mieć pilny charakter. Są to sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a także te dotyczące podjęcia warunkowego umorzenia postępowania i wykonania kary warunkowo zawieszonej oraz np. o wyrażenie zgody na zabieg medyczny, tak ważne w czasie epidemii. Wśród spraw pilnych znajdą się m.in. przesłuchania świadków w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych. Będą mogły być szybko przeprowadzane bez względu na to, czy podejrzany o takie przestępstwo został już zatrzymany.