Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka edukacyjna do Okopów Konfederacji Barskiej w Muszynce jeszcze w tym roku. W przyszłości chcą tam postawić muzeum i odtworzyć obóz

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce wkrótce staną się atrakcją turystyczną
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce wkrótce staną się atrakcją turystyczną Piotr Ryba FB
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce wkrótce staną się atrakcją turystyczną. Jeszcze w tym roku powstanie tam ścieżka edukacyjna. Plany dotyczące tego miejsca są jednak dużo większe. Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba poinformował, że będzie starał się zbudować muzeum oraz odtworzyć obóz konfederatów. Byłaby to jedyny w Polsce tego typu obiekt, który upamiętniałby to ważne w historii kraju wydarzenie.

Ścieżka edukacyjna do okopów barskich

W 1769 roku w pobliżu Przełęczy Tylickiej, nad wsią Muszynka konfederaci zbudowali warowny obóz, który opuścili w 1770 roku.
Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba już w zeszłym roku informował, że chce stworzyć w tym historycznym miejscu plenerowe muzeum Konfederacji Barskiej, odtworzyć obóz i stworzyć nową atrakcję turystyczną. Teraz nastąpił przełom.

- Nasze długotrwałe rozmowy z Lasami Państwowymi przyniosły w końcu efekt, w którego następstwie podpiszemy umowę zamiany terenów. Tym samym gmina Krynica przejmie na własność Okopy Konfederackie - mówi Ryba.

Po podpisaniu aktu notarialnego, które odbędzie się za dwa tygodnie, burmistrz chce przedstawić koncepcję oraz wyniki przeprowadzonych już badań archeologicznych, aby „zarazić" tym pomysłem władze centralne w tym Ministerstwo Kultury.

Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce wkrótce staną się atrakcją turystyczną
Okopy Konfederatów Barskich w Muszynce wkrótce staną się atrakcją turystyczną Radna Krynicy-Zdroju Iwona Grzebyk-Dulak

Byłby to kolejny hit turystyczny na terenie gminy i jedyny odtworzony tego typu obiekt w Polsce nawiązujący do Konfederacji Barskiej. To plany wymagające sporych nakładów finansowych zanim jednak to nastąpi, to jeszcze w tym roku w Muszynce powstanie ścieżka edukacyjna. Na tablicach informacyjnych zostanie pokazany system obronny obozu, ale także historia konfederacji.

- Dla laika, który nie zna się na fortyfikacjach, to jakieś wały i wgłębienia w ziemi, natomiast dobrze zinterpretowane pokazują wspaniałe, nowożytne fortyfikacje - mówił dla Radia Kraków dr Piotr Sadowski z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, który zajmuje się udostępnianiem turystycznym obiektów militarnych.

Szlakiem konfederatów w gminie Krynica-Zdrój z niesamowitymi widokami

Jeszcze siedem lat temu Informacja Turystyczna w Krynicy- Zdroju zainteresowała turystów szlakiem konfederatów barskich, który ma w sumie 12 km. Rozpoczyna się spod cerkwi w Muszynce i prowadzi na okopy, następnie szlakiem granicznym dookoła Tylicza.
Sam obóz znajdował się lesie prawie 250 lat temu, więc przez ten czas niewiele się tam zachowało.

- Sama inicjatywa odtworzenia tego obozu, do tego tablice, multimedia, pokazanie historii Kazimierza Pułaskiego, to fajny pomysł. Jest spora rzesza takich historycznych, świadomych turystów. Oni wiedzą czego poszukują, mają ogromną wiedzę. Powiedziałbym, że jakieś 10-15 proc. takich turystów jest w Polsce, oni nie potrzebują informacji turystycznej oni wszystko już wiedzą. Inni niezainteresowani historią mogą odwiedzać to miejsce ze względu na widoki, to prawdziwa petarda - mówi "Gazecie Krakowskiej" Daniel Lisak, prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Być może nowe atrakcje wpłyną na popularność tego miejsca. Według szefa Krynickiej Organizacji Turystycznej magnesem dla turystów byłoby postawienie tam wieży widokowej.

Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska