Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu będzie ”Krajobraz po pandemii: sytuacja osób starszych i nowe wyzwania dla polityki senioralnej”. A wybór takiej tematyki nie jest przypadkowy. Pandemia COVID-19 odcisnęła bowiem piętno na każdym aspekcie życia społecznego, jednak szczególnie dotykając osoby starsze – grupę o wysokiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska.
Wydarzenie odbędzie się 7 listopada 2022 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2/4).
Program Kongresu obejmuje dwie debaty:
- Debata I – Wpływ pandemii na sytuację zdrowotną i społeczną osób starszych w Małopolsce
- Debata II – Edukacja i uczenie się w późnej dorosłości
Szczegółowy program V Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki >>
Społeczne i indywidualne skutki pandemii widoczne w życiu seniorów, to nie tylko obniżenie parametrów subiektywnie ocenianej jakości życia, poważny spadek kondycji psychofizycznej, utrudniony dostęp do usług społecznych i zdrowotnych, ale i pogłębiające się poczucie osamotnienia.
Odnalezienie się – zarówno indywidualne, jak i instytucjonalne – w nowej popandemicznej rzeczywistości to główne wyzwanie polityki społecznej wobec seniorów na najbliższe lata.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka przywita uczestników Kongresu, zaś gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, znany i ceniony wielki autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny. Prof. Bralczyk wygłosi wykład „O językowych formach kontaktu”.
Zaproszeni eksperci (m.in. prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr n. med. Marzena Dubiel, dr Anna Okońska-Walkowicz i wielu innych) podejmą dyskusję nad największymi wyzwaniami społecznymi i zdrowotnymi, które przyniosła epidemia, w kontekście polityki senioralnej oraz możliwościami wsparcia publicznego najbardziej poszkodowanych grup.
Co istotne, poruszony zostanie także temat edukacji w późnej dorosłości. W jaki sposób można ją wykorzystać, aby polepszyć jakość życia i unikać marginalizacji osób starszych? Tu szczególny akcent zostanie położony na włączanie osób starszych w proces projektowania i wdrażania rozwiązań dla nich przeznaczonych.
Biorący udział w panelach eksperci sformułują rekomendacje w zakresie polityk publicznych i wdrożenia rozwiązań systemowych, które zostaną uwzględnione przy programowaniu regionalnej polityki społecznej Małopolski.
Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to wydarzenie organizowane od kilku lat z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (60 plus) i najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego. Podczas spotkania poruszane są najważniejsze dla seniorów tematy, w tym rozwijającego się rynku innowacyjnych produktów i usług dla osób starszych, czyli tzw. srebrnej gospodarki. W kontekście starzejącego się społeczeństwa "srebrna gospodarka" może mieć niebagatelne znaczenie.
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?