Wciąż mała świadomość
Niestety, wnioski z tegorocznego raportu nie są zadowalające. Kobietom wciąż brakuje informacji w tym obszarze. Na przykład, co trzecia respondentka błędnie przypuszcza, że szczepienia mogą osłabiać odporność, a kilka procent w ogóle nie wie o istnieniu niektórych chorobotwórczych drobnoustrojów. Widać to szczególnie w przypadku groźnych bakterii, meningokoków, które wywołują inwazyjną chorobę meningokokową występującą najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
Zabija w ciągu 24 godzin
Aż co piąty pacjent w Polsce z inwazyjną chorobą meningokokową umiera, a 1 na 3 zostaje trwale okaleczony. Tymczasem co czwarta Polka nie słyszała o istnieniu meningokoków. I zaledwie połowa spośród tych, które słyszały o szczepieniach przeciwko meningokokom, wie, że choroba najczęściej dotyka dzieci w pierwszym roku życia. Co prawda 40 procent respondentek ocenia zakażenie meningokokami, jako bardzo poważne. Co jednak ciekawe, nie znają objawów choroby - co druga osoba nie potrafi wymienić ani jednego z nich.
To o tyle niepokojące, że inwazyjna choroba meningokokowa rozwija się błyskawicznie (nawet w 24 godziny może doprowadzić do śmierci), a objawy nie są charakterystyczne: z początku infekcja przypomina przeziębienie lub grypę. Niestety, im później zostanie postawione rozpoznanie i rozpoczęte leczenie, tym większe ryzyko groźnych powikłań, w tym śmierci.
Jak wyglądają objawy?
Wśród najczęściej występujących objawów wyróżniamy: gorączkę, wymioty/nudności, odwodnienie i osłabienie, biegunka, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, brak apetytu, wysypka. Liczy się szybka reakcja rodziców.
Tylko 19 procent kobiet rozważa zaszczepienie dziecka przeciwko meningokokom. Pamiętajmy, że tylko szczepienia są w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Szczepienie przeciw meningokokom można zastosować już od 2. miesiąca życia dziecka, ale również później, po 6. miesiącu życia.
Meningokoki w pigułce
- Wywołują inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
- Zachorować można w każdym wieku, jednak najczęściej chorują dzieci w 1. roku życia.
- Pierwsze objawy choroby mogą przypominać przeziębienie.
- Choroba rozwija się błyskawicznie - w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci albo trwałego inwalidztwa.
- W Polsce za większość przypadków meningokokowej choroby inwazyjnej odpowiadają meningokoki typu B.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
