Ceńmy sobie mokradła oraz szanujmy je, bo są cenniejsze niż złoto
Witamy na Łąkach Nowohuckich, na naszym największym krakowskim mokradle. Jedynym krakowskim mokradle prawnie chronionym, pozostałe chronione nie są - mówiły kobiety, uczestniczące w wydarzeniu.
Przez długie lata nie zdawano sobie sprawy, jak ważne funkcje w przyrodzie spełniają mokradła. Jeszcze w czasach PRL-u w Polsce masowo osuszano tereny podmokłe, by uzyskać grunty rolne lub zalesiać takie tereny.
A mokradła - oprócz tego, że są bardzo cennym obszarem ze względów przyrodniczych - pełnią wiele funkcji, które wpływają na poprawę jakości życia człowieka.
Mokradła łatwo zniszczyć, ale bardzo trudno odbudować
- W skali Europy, a nawet świata, stan mokradeł i torfowisk jest oceniany jako zły i stale pogarszający się. Badania prowadzone w krajach Unii Europejskiej wykazują, że jest to grupa siedlisk przyrodniczych i występujących na ich terenach gatunków, które, jeśli chodzi o stan ich zachowania, mają się najgorzej spośród wszystkich typów siedlisk przyrodniczych występujących w Europie - tłumaczy w rozmowie z Polska Times Jakub Milczarek, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
