https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wiesz, jak trzeba chodzić po Wawelskim Wzgórzu?

Aleksandra Suława
Magdalena Hałoń
Pamiętać może nie tylko umysł ale i ciało. Właśnie do takich wspomnień sięgają Magda Skowron i Pamela Bosak, chcące stworzyć taneczną opowieść o Krakowie i jego mieszkańcach.

Nie można oduczyć się jazdy na rowerze. Nie można oduczyć się pływania. Nie można zapomnieć, jak jeździ się na koniu. W tych prostych zasadach kryje się kwintesencja tego, co eksperci nazywają pamięcią ruchową, czy pamięcią ciała. W uproszczeniu chodzi o pamięć, która pozwala wykonywać czynności motoryczne w sposób spontaniczny, bez użycia świadomości i bez zastanawiania się nad procesem ruchu. Części z tych ruchów - tak jak wspomnianej jazdy na rowerze - uczymy się podczas świadomego treningu, innych nieświadomie - tak jest na przykład z automatycznym schylaniem się po upuszczony przedmiot.

Właśnie do takich zasobów w projekcie „Odruch miasta” chcą sięgnąć tancerki Magdalena Skowron i Pamela Bosak. - Nasz ruch kształtują nie tylko sytuacje, ale i przestrzeń. Dla przykładu: w urzędzie odruchowo przybieramy napiętą postawę, na parkowej ławce jesteśmy wyluzowani, ciemne zaułki przemierzamy szybkim krokiem, a w przyjemnym miejscu przystajemy - tłumaczy Skowron. - To samo zjawisko można zaobserwować w większej skali: nie bez przyczyny mówi się, że „Warszawa biegnie”, a „Kraków wysiaduje po kawiarniach”.

Do odkrywania tych ruchowych wspomnień Skowron i Bosak chcą zaprosić małych i dużych krakowian. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach „MiastoCIAŁe”, podczas których spróbują opowiedzieć ruchem o ważnych dla nich punktach miasta. Później opracowane na sali tanecznej improwizacje skonfrontują z rzeczywistą przestrzenią. Dojrzałych mieszkańców twórczynie zaproszą zaś do snucia opowieści o Krakowie, którego już nie ma. - Nieczynne kawiarnie, księgarnie, kina, wszystkie nieistniejące już miejsca spróbujemy przywołać właśnie za pomocą ruchu - mówi Skowron.

W bezpłatnych warsztatach udział może wziąć każdy, nie trzeba mieć przygotowania tanecznego. Zapisy: [email protected]. Zajęcia zaplanowano na 14 i 15 września.

Trzecim elementem projektu jest spektakl teatru tańca „an_na”, w którym zobaczymy profesjonalnych twórców. - Będziemy odwoływać się nie tylko do topografii miasta, ale i do jego społeczności. Zbadamy zjawiska takie jak: naśladownictwo i psychologia tłumu - tłumaczy Skowron. Widowisko, podobnie jak efekt pracy seniorów i film powstały podczas warsztatów z dziećmi, zobaczymy 5 października w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Projekt otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w kwocie 10.000 zł.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska