https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Emisja pod kontrolą?

Ewa Tyrpa
Czarny dym wydobywał się ze środkowego komina
Czarny dym wydobywał się ze środkowego komina FOT. ARCHIWUM
Interwencja. Czarny dym z komina elektrociepłowni CEZ Skawina, zaniepokoił mieszkańców miasta i okolicy. Myśleli, że nastąpiła awaria urządzeń. Właściciel zapewnia, iż to jednorazowy skutek rozruchu dodatkowego pieca.

W zeszłym tygodniu z jednego z trzech kominów skawińskiej elektrociepłowni unosiła się ciemna smuga dymu. - Dym wydobywał się ze starego, środkowego komina, który powinien dawno być wyłączony - niepokoją się skawinianie. Twierdzą, że nie pierwszy raz w ostatnim czasie widzą wydobywające się stamtąd kłęby czarnego dymu.

Sebastian Włodarski, rzecznik prasowy CEZ Polska w Warszawie uspokaja i zapewnia, że nie działo się nic niezgodnego z przepisami i mieszkańcy nie powinni się obawiać zatrucia atmosfery. - W związku z większym zapotrzebowaniem na ciepło dla Skawiny i Krakowa, uruchomiono dodatkowy piec. Tak się dzieje zawsze przez kilka godzin podczas rozpalania kotła - tłumaczy rzecznik.

Jednak nie przekonał mieszkańców. Dociekają, dlaczego rozruch odbywał się poprzez stary komin bez zainstalowanych filtrów, a nie poprzez kominy mające filtry.

Ponadto uważają, że zeszłotygodniowy dym jest skutkiem spalania węgla fatalnej jakości, znajdującego się od 90. lat zeszłego wieku na terenie elektrowni. - W ten sposób CEZ redukuje niechcianą hałdę, sprawiającą mu spore kłopoty. Gdyby spalał ją legalnie, to naraziłaby się na ogromne kary środowiskowe, więc znalazł sposób na likwidację hałdy i truje atmosferę i ludzi - uważają nasi rozmówcy, pragnący zachować anonimowość.

Sebastian Włodarski stanowczo temu zaprzecza. - To niezasadne zarzuty, wynikające z nieznajomości technologii spalania paliw. Rozpalanie kotła było w stu procentach kontrolowanym sposobem rozruchu - zapewnia rzecznik i przytacza stanowisko przedstawicieli skawińskiej elektrociepłowni, twierdzących, że zarzuty mieszkańców są całkowicie bezpodstawne. Podkreślają, że dym to efekt standardowej procedury rozpalania kotła i uruchamiania turbiny w celu dogrzania wody w sieci ciepłowniczej.

- Chcielibyśmy również podkreślić, że zgodność z wymaganiami środowiskowymi jest stale potwierdzana w toku różnych procedur administracyjnych. Także w czasie kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przeprowadzanych co najmniej raz w roku - oświadczają przedstawiciele CEZ-u w Skawinie.

Skarga mieszkańców dotarła do skawińskiego Urzędu Miasta i Gminy. - Przesłaliśmy ją do krakowskiego WIOŚ-u. Wiemy, że elektrownia uprzedzała WIOŚ o rozruchu i nadmiernej emisji podczas rozruchu - powiedziała nam Barbara Ptak, kierowniczka Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w UMiG.

Mieszkańcy interweniowali też w WIOŚ-u. Wczoraj Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska odpowiedział im, że kocioł, zgodnie z procedurą jest rozpalany za pomocą oleju opałowego ciężkiego - mazutu i spaliny kierowane są do komina nr 2. Proces trwa około czterech godzin. Po zakończeniu tego procesu, spaliny są przekierowywane do komina nr 3 przez instalację odsiarczania. Inspektor Ciećko, wyjaśnił też, że CEZ posiada pozwolenie na taki proces, który może też odbywać się przez komin nr 2.

Mieszkańcy liczą, że CEZ chwalący się proekologicznymi działaniami, zmieni też paliwo z ciężkiego mazutu na mniej szkodzące środowisku.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kodeks karny - rozdział XXII. Przestępstwa przeciwko środowisku

Art. 182. Zanieczyszczanie środowiska
§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak widać, znalazł się paragraf. Wyziewy powodują istotne obniżenie jakości powietrza. Pamiętajmy, że jedna taka fabryka produkuje w jednostce czasu tyle zanieczyszczeń, ile dwie Skawiny pełne palenisk węglowych.

Do dzieła!
A
Antytruciciel
Kominy elektrociepłowni przynajmniej odprowadzą wszystko poza dolinkę. Wyziewy z Valeo idą na miasto. Całe miasto. Kadra inżynierska... no cóż, nie wiem, jakim cudem oni tam pracę dostali. Polecam pisać listy, można wysłać także pocztą tradycyjną, a adresuje się, w zależności od użytego języka:

Jeśli piszemy po angielsku:

Sir [imię i nazwisko prezesa, doczytajcie z Wikipedii]
c/o Valeo s.a.r.l.
i tak dalej.

Jeśli władamy francuskim i w tym języku korespondujemy:

Editions Valeo
A l'attention de J. A. (J.A. to są inicjały obecnego prezesa)
(pod spodem piszemy adres centrali we Francji, który znajdziemy w internecie)

Widzicie, jak zalejecie prezesa falą listów, będzie musiał coś z tym zrobić. W razie zamknięcia fabryki nie martwcie się, praca się znajdzie. Podejmę wolontariat, żeby pomagać w przeprowadzce.

Powodzenia!
k
k
Czarny dym to standard na tym starym piecu, to ze teraz ktos zareagował to widocznie jakis now mieszkaniec, z tego komina nieraz dymy idą ze masakra, a równie często można zobaczyć żółto rudy dym z tych kominów często wieczorami lub nocą ale zdąż sie ze i w dzień sie pojawiały. Poza tym tam dymią równie kominy w hucie, a jak tam poprzednik napisal zakład produkujący części do samochodów równie dymi i to solidnie tylko nie widac tego tak bo miesza sie z parami z zakładu bo wyloty obu sa blisko. W sumie najmniej w Skawinie dymi to krematorium na podgorkach hehe
S
Sjaw
Na ul jagielni to koło valnelo tam dopiero trujący dym wylatuje jakieś smierdziele
n
n
Czy oglądają w maskach a potem ścierają sadze z okularów?
K
Krakus
Ciekawe ile jest takich "jednorazowych skutków rozruchu"?
Ciekawe, że potem machlojski uruchamia różnych wantuchów, bredzących że za smog odpowiadają kominki popalane drewnem kominkowym i pizzerie.
W
Wygnać trucicieli na Sybir
Cały rok fabryka emituje opary jakiejś berbeluchy i nie potrafią się tym zająć. 24h/dobę truje. Wzrosła liczba zachorowań na drogi oddechowe. I precz z cenzurą!
T
Truje kto inny
Elektrownia to nic. Producent części samochodowych, o przezwisku WALNĘŁO to dopiero truciciel. Całoroczny generator smogu. Nie dość, że wyziewa węglowodory, to jeszcze kominy ma niskie i jest wyjątkowo uciążliwy i trujący dla mieszkańców. 25. września br. wisiał gryzący smog. Powodował pieczenie oczu i gorzki posmak w gardle. Na ten temat prasa, mimo pisania poczty, milczy - wcale mi nie opadnie szczena, jeśli się okaże, że Francuzi kupili sobie milczenie zamiast zainwestować choćby w WYSOKI KOMIN, odprowadzający gazy poza dolinę. Niebezpieczny jest cały rok, wzrosła zachorowalność na choroby dróg oddechowych. Nie przekona też nikogo zapewnienie inspektoratu ochrony środowiska, że w normie jest stężenie groźnych związków. NIE. Nie wiadomo bowiem, jaką berbeluchę w Walnęło stosują, która następnie wydostaje się z kominów. Więc niech Francuzi zainwestują w filtry albo zamkną fabrykę, która skawinian zatrudnia może pięciu, a resztę dowozi autobusami. Napiszcie do samego prezesa, po francusku lub angielsku. Format adresu jest [imię].[nazwisko]@walnęło.com (oczywiście nazwa firmy inna, ma zielone logo). Tylko pisać kulturalnie: "Nie jestem pod wrażeniem". Po angielsku leciałoby to "I'm not impressed with the factory managing crew approach to environmental and pollution affairs" - "nie jestem zadowolony z podejścia zarządzających fabryką do spraw środowiskowych i skażenia". Macie kawę na ławę, więc do dzieła!
E
Eustachy
rozbudowywowywuje, rozbudowywowywowywuje... A nie lepiej rozbudowuje? Nie dość, że krócej, to jeszcze poprawnie.
g
gość
Proszę wyobrazić sobie, że ok 10% ciepła w elektrociepłowniach w Skawinie i Krakowie produkuje się z promieni słonecznych. Włodarze z innych miast w Europie przyjeżdżają podglądać to rozwiązanie, emisja spada, rozbudowywuje się sieć ciepłowniczą w Skawinie, Krakowie, Wieliczce obejmując także domy jednorodzinne...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska