https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Niebezpieczne powietrze. Fetor utrudnia życie ludziom

Barbara Ciryt
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał fetor chemiczny, na który od lat skarżą się mieszkańcy miasta. Wykryte związki są niebezpieczne. Skawiński Alarm Smogowy chce, żeby samorząd wymusił przegląd ekologiczny instalacji w firmach.

Mieszkańcy Skawiny całe lata narzekali na smród unoszący się w powietrzu. Wskazywali źródło fetoru w okolicy zakładów przemysłowych. Skawiński Alarm Smogowy mobilizował władze miasta jak i instytucje wojewódzkie do badań powietrza.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ubiegłego roku przeprowadził kontrole w dwóch zakładach Vesuvius i Valeo. Próbki powietrza były pobierane z obiektów produkcyjnych jak i rejonów mieszkalnych w okolicach zakładów. Jak informuje WIOŚ zaplanowane badania wykonano częściowo. Nie wszystkie udało się wykonać w Valeo, ze względu na kontrolę NIK trwającą w tej firmie.

WIOŚ podkreśla, że nie są to badania akredytowane, ale w oparciu o uzyskane wyniki wskazuje konkretne dni w kwietniu i maju, w których fetor pochodził z zakładu Vesuvius. Wskazują na to substancje wykryte uprzednio w próbkach pobranych w tym zakładzie. - Powtórzyło się w nich kilkanaście substancji, w tym: benzen i jego pochodne, naftalen, alifatyczne i aromatyczne aldehydy, kwasy i estery - czytamy w piśmie inspektoratu.

Natomiast z zakładu Valeo brakuje analiz z hal produkcyjnych, ale z badań wynika, że w otoczeniu zakładu były nietypowe dla czystego powietrza związki chemiczne np. palmitynian izopropylu, dodekan, triadekan i tetradekan, których nie wykryto w firmie Vesuvius. WIOŚ informuje władze gminy Skawina, że można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że zakłady Vesuvius i Valeo powodują uciążliwości zapachowe dla mieszkańców.

Wiadomo już jakie groźne substancje są w powietrzu, ale nie wiadomo ile ich jest. Do dalszych badań gmina chciałaby zaprosić naukowców, uczelnie, by zdobywając fundusze zewnętrzne przeprowadziły dalsze badania ilościowe. Na tak specjalistyczne badania ani gmina, ani WIOŚ nie mają pieniędzy.

Skawiński Alarm Smogowy w ślad za sugestią WIOŚ apeluje, by władze gminy zorganizowały robocze spotkanie w celu przyjęcia harmonogramu jako podstawy do opracowania programu naprawczego, który konsekwentnie należy wdrażać.

Inspektorzy ochrony środowiska zwracają uwagę, że w trakcie wysokotemperaturowych procesów uwalnia się do powietrza szeroka gama związków chemicznych. Dlatego WIOŚ a także SAS zwracają uwagę, że wskazane jest, by przeanalizowanie przez Starostwo Powiatowe w Krakowie zobowiązania wymienionych zakładów do wykonania przeglądu ekologicznego instalacji, dla których wydano wcześniej uregulowania formalno-prawne.

W sprawach zanieczyszczenie powietrza z przedstawicielami zakładów rozmawia wiceburmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

- Szefowie obu firm wskazanych w piśmie WIOŚ są świadomi uciążliwości tych zakładów dla mieszkańców i nie stronią od współpracy. Chcą hermetyzować swoje procesy technologiczne, do czego potrzebują wykonać inwestycje, które już zaplanowali. Przygotowanie i realizacja tych inwestycji potrwa rok lub półtora, ale przed ich wykonaniem będziemy dążyć do podpisania przez zakłady umowy społecznej dotyczącej likwidacji uciążliwości zapachowych - mówi wiceburmistrz Rzepisko.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator
Zasadniczo instytucją która powinna się tym zająć jest prokuratura. Te firmy gdzie stwierdzono a stwierdzono rakotwórcze itp. wyziewy powinny odpowiadać karnie za bezpośrednie narażanie okolicznych mieszkańców na utratę zdrowia a nawet życia. Powinny owe firmy płacić odszkodowania na rzecz mieszkańców-pozew zbiorowy, Władze miasta-rozliczenie konkretni ludzie są za to odpowiedzialni, jeszcze ich z podatków zwalniają a mieszkańcy za to płacą.
J
Jak
A dlaczego nikt nie sprawdza firm jak utylizują śmieci wystarczy kazać pokazać faktury za wywóz
B
Burmistrz Nowej Huty
w Krakowie
s
skawinian
Komin nad Valeo cały czas (świątek,piątek) dymi jadowitym białym dymem , smród palonego plastiku (izolacje,kable??). Widać to i czuć doskonale spod Biedronki , a przy odpowiednim wietrze i w rynku Skawiny. Nawet tego nie ukrywają! Co robi burmistrz Skawiny , czy też kandydat na burmistrza?? Nie można wejść do Valeo? Państwo w państwie i może truć kogo chce ?? Dziś miejsca pracy już nie mogą być obroną dla trucicieli! A niedaleko jest jeszcze Clif i inni!
G
Grzesiek
W tej cześci Skawiny co się znajdują te firmy czuć smród jak nas zatruwają i zarząd miasta nic z tym nie robi skandal!!!
j
janek
niech się im przywiążą łańcuchami do kominów.
j
janek
Widziałem kiedyś taką kontrolę. Od rana było super świeże powietrze aż byłem zaskoczony co się stało że nie śmierdzi. Kilka godzin później widziałem przy Biedronce koło Valeo busa z jakimiś dziwnymi urządzeniami i kilkanaście osób w garniturkach obok :) tak wyglądała jedna z kontroli powietrza ! Jednodniowa przerwa w produkcji na potrzeby kontroli ! GRATULACJE !
N
Nj
Przypomnijcie sobie o Valeo jak będziecie patrzyć na wnuki w ostatnich dniach życia skróconego przez raka dróg oddechowych.
K
Kinia
Dla mieszkańców nie ma litości i mandat odrazu wlepiają. A tutaj można czekać ??? Kary nałożyć po kilka milionów i zrobić za miesiąc następna kontrolę!
K
Kasia Basia
Przecież nie można stracić takiej okazji na zrobienie paru zdjęć.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska