- Warto oszczędzać energię elektryczną, co przekłada się na czystsze powietrze oraz oszczędności w opłatach. Wszyscy o tym wiemy, ale trudniej jest zastosować te proste metody jak wymiana starych, zwykłych żarówek na ledowe. A dzięki nim można zmniejszyć dziesięciokrotnie zużycie energii na oświetlenie – mówi Krzysztof Szulada, ekodoradca w Urzędzie Miasta i Gminy.
Także założenie perlatora na wylewce kranu przyniesie 30-procentowe oszczędności w zużyciu wody. Odwiedzający autobus, a zwłaszcza dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji ekodoradcy oraz Łukasza Szymańskiego z Krajowej Agencji Poszanowania Energii Warszawie.
Nasi rozmówcy podkreślają, że to właśnie dzieci potrafią skutecznie przekonywać dorosłych do proekologicznych działań. Same trafnie umiały wrzucać odpady np. puszki po napojach, do wyznaczonych worków.
Interesowały się też źródłami energii. Dowiedziały się, że np. pelet to drewniane wiórki, które mogą zastąpić węgiel.
- Podjęliśmy szereg działań, by nasze środowisko było czystsze. Autobus energetyczny jest jednym z nich. Ale też dużo dzieje się w sprawie wymiany starych kotłów, termomodernizacji budynków, budowy dróg i ciągów pieszo-rowerowych – mówi Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto