Skawina. Stop Smog, czyli domy przyjazne środowisku

  Skawina. Stop Smog, czyli domy przyjazne środowisku

  Ewa Tyrpa

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Moment podpisania umowy. Od lewej: Adolf Mirowski, Tomasz Ożóg, Jan Ratajczak, Marek Bednarz

  Moment podpisania umowy. Od lewej: Adolf Mirowski, Tomasz Ożóg, Jan Ratajczak, Marek Bednarz ©Ewa Tyrpa

  Ochrona powietrza. Piece w prawie 6 tysiącach budynków w gminie Skawina powinny zostać wymienione na przyjazne środowisku. Będzie to kosztować ponad 72 mln zł. Przy obecnych możliwościach dopłacania połowy kosztów, proces może potrwać kilkanaście lat
  Moment podpisania umowy. Od lewej: Adolf Mirowski, Tomasz Ożóg, Jan Ratajczak, Marek Bednarz

  Moment podpisania umowy. Od lewej: Adolf Mirowski, Tomasz Ożóg, Jan Ratajczak, Marek Bednarz ©Ewa Tyrpa

  W ramach walki ze smogiem, mieszkańcy mogą korzystać z dofinansowania z trzech programów: rządowego „Czyste powietrze”, realizowanego przez Fundusz Ochrony Środowiska, gminnego dotyczącego wymiany pieców, na co rocznie przeznaczono 1,5 mln zł, połączonego też z unijnymi dotacjami z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Trzeci, to też rządowy pilotażowy, jedyny w kraju, program „Laboratorium Skawina”. - Jest przeznaczony dla mieszkańców, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Obejmuje nie tylko wymianę pieców, ale kompleksowe prace jak ocieplenie murów, wymianę okien i drzwi – informuje Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny. W pierwszym etapie do tego programu wytypowano 12 budynków ze 130 wnioskowanych. W połowie prace już zakończono, m.in. w Krzęcinie, Rzozowie, Skawinie. Pozostałe będą gotowe do dwóch miesięcy.

  Tym programem nazywanym STOP SMOG w ciągu 3-5 lat zostanie objętych prawie tysiąc budynków w gminie. Nabór zostanie ogłoszony na wiosnę. Koszt przedsięwzięcia w jednym budynku oszacowano średnio na ponad 70 tys. zł. Właściciel ma mieć 10-procentowy udział, ale gdyby nie było go stać, to może go odpracować np. w robotach publicznych.

  Doświadczenie z 12 domami wykazało sporo różnorodnych problemów. Każdy wymagał innych prac, miał inną wartość energetyczną, na co wpływa np. zawilgocenie murów, piwnic, ubytki ciepła przez nieszczelne drzwi i okna. Każdy wymagał indywidualnej oceny. Pracom nie sprzyjali też różni wykonawcy i projektanci. W tej sytuacji władze Skawiny zdecydowały się

  nawiązać współpracę z Fundacją Klaster Czyste Powietrze, która kompleksowo przeprowadzi prace w ramach programu STOP SMOG. Wczoraj wiceburmistrz Ożóg podpisał porozumienie prezesem Janem Ratajczakiem, prezesem Fundacji. Podkreślił, że samorządowcy oczekują jak najlepszego efektu za jak najmniejsze środki.

  - Jesteśmy grupą ekspertów pasjonatów z różnych dziedzin: energetyki, ciepła, budownictwa. Musimy się oprzeć na dobrych fachowcach, na przykład projektantach, instalatorach, kontrolerach, finansistach, przy współpracy z użytkownikami domu. Postawiliśmy wysoko poprzeczkę i wiemy, że nie będzie to wszystko łatwe, ale podjęliśmy się tego wyzwania – mówił prezes Ratajczak.

  - Na każdym budynku będzie tabliczka z certyfikatem wykonawstwa oraz napisem STOP SMOG, oznaczające, że to dom przyjazny środowisku – zapowiedział Adolf Mirowski, członek Zarządu Fundacji. Marek Bednarz, także członek FKCP, powoływał się na doświadczenie np.. montażu 4 tysięcy solarów w Niepołomicach, a także instalacji w domach i szpitalach.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Skawinie jest elektrociepłownia.

  Zgłoś naruszenie treści

  Obecność EC w Skawinie uławia walkę ze smogiem. Wystarczy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej, nie docieplając ich (przy miejskim ogrzewaniu nadmierne docieplanie to koszmar,...rozwiń całość

  Obecność EC w Skawinie uławia walkę ze smogiem. Wystarczy podłączyć budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej, nie docieplając ich (przy miejskim ogrzewaniu nadmierne docieplanie to koszmar, ponieważ sieć ciepłownicza na chama pompuje ciepło także wtedy, gdy potrzeba … klimatyzacji chłodzącej).
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo