Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy w niedzielę czynne do 12? Są już wyniki konsultacji

Piotr Rąpalski
Czy krakowianie będą robili zakupy  w niedzielę tylko do godz.  12?
Czy krakowianie będą robili zakupy w niedzielę tylko do godz. 12? Lucyna Nenow
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia ograniczeń w handlu w Wigilię, Wielki Piątek i niedziele. W wyznaczone dni sklepy miałyby być czynne tylko do godz. 12. Nowy przepis nie dotyczyłby punktów gastronomicznych, zakładów usługowych, aptek, stacji benzynowych, hoteli i hosteli.

Wypowiedziało się ok. 3 tys. mieszkańców, rady dzielnic, instytucje związane z handlem i związki zawodowe. Zdania są mocno podzielone. Radni miejscy w najbliższą środę na sesji mają przedyskutować zebrane informacje. O wprowadzeniu ograniczeń zdecydują później w głosowaniu.

Chodzi o to, żeby pracownicy nie byli uzależnieni od zgody pracodawców na wcześniejsze wyjście z pracy w święta.
- Problem poruszyły związki zawodowe, więc postanowiliśmy zapytać o zdanie mieszkańców. Mamy jednak sygnały, że w te dni sklepy pracując do godz. 12 nie stracą wiele na obrotach - tłumaczy Tomasz Urynowicz, radny PO i inicjator pomysłu. - Projekt uchwały w tej sprawie przewidywać będzie na razie ograniczenia tylko co do Wigilii i Wielkiego Piątku - zaznacza.

Sprawę niedziel do konsultacji wprowadziła poprawka klubu radnych PiS. Prawo i Sprawiedliwość może więc próbować przeforsować także ograniczenie handlu w tym dniu.

Konsultacje przeprowadzali miejscy urzędnicy. Najpierw drogą mailową. Wpłynęły 673 maile. Popierających ograniczenie handlu w Wigilię było 189, przeciwnych - 160. Popierających ograniczenie handlu w Wielki Piątek 267, przeciwnych - 166. Popierających ograniczenie handlu w niedziele było 327, przeciwnych 246.

Z kolei w internetowej sondzie za ograniczeniami było 913 głosów, przeciw - 1301. Ponadto do magistratu wpłynęło 161 pism z poparciem pomysłu. Listów ze sprzeciwami nie było.

Przeciwko wprowadzeniu ograniczeń opowiedziały się rady dzielnic Grzegórzki, Prądnik Biały i Czerwony, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki.

- Byliśmy na "nie" z powodu zapisu o niedzielach, baliśmy się o zatrudnienie pracowników i wyniki ekonomiczne sklepów. W sprawie Wigilii i Wielkiego Piątku wahaliśmy się, bo warto uszanować święta. Ale musieliśmy się wypowiedzieć jednoznacznie - mówi Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący dzielnicy Dębniki.

Pomysł natomiast poparły Krowodrza, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Nowa Huta. Stare Miasto podobnie, ale nie zabrało głosu w sprawie niedziel. Z kolei Wzgórza Krzesławickie i Podgórze były za ograniczeniami w Wigilię i niedziele, ale już nie w Wielki Piątek, tylko w Wielką Sobotę. Część rad nie wyraziła zdania.

Większość instytucji związanych z handlem i skupiających przedsiębiorców sprzeciwia się ograniczeniom. - W te dni sklepy mają ciągle spory obrót, szczególnie w niedziele. Ograniczenia mogłyby mieć wpływ na zatrudnienie. To naruszyłoby też równość w prowadzeniu działalności gospodarczej. Co innego, gdyby wprowadzono takie zasady w całym kraju - komentuje Andrzej Zdebski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Ostrzej wypowiada się Jerzy Mazgaj, współwłaściciel sieci sklepów Alma. - Radni nie powinni odbierać wolnej ręki przedsiębiorcom w tych kwestiach. Niech się zajmą sprawami ważnymi dla miasta. Pracodawcy z pracownikami sami dogadują się co do świąt. Wielu zatrudnionych chce wtedy pracować, by później odebrać sobie wolne. Poza tym większość sklepów zamykana jest i tak wcześniej - argumentuje.

Ograniczenia popierają jednak organizacje związkowe, Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz małopolska "Solidarność". Poproszono też o zabranie głosu kardynała Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego. Nie rozstrzygnął on jednak sporu. "Archidiecezja krakowska nie odniosła się szczegółowo do projektu uchwały, poprzestając na wskazaniu zasadniczych elementów doktryny Kościoła katolickiego" - czytamy w wynikach konsultacji.

Kto jest za, a kto przeciw ograniczeniom w handlu:

Dzielnica/instytucja - Wigilia - Wielki Piątek - Niedziele

Stare Miasto - ZA - ZA- BRAK OPINII
Grzegórzki - PRZECIW -PRZECIW - PRZECIW
Prądnik CzerwonyPRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Prądnik Biały - PRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Krowodrza - ZA - ZA - ZA
BronowiceBRAK OPINII - BRAK OPINII - BRAK OPINII
Zwierzyniec - PRZECIW - PRZECIW- PRZECIW
Dębniki - PRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Łagiewniki-Borek Fał. - PRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Swoszowice - ZA- ZA - ZA
Podgórze Duchackie - ZA - ZA - ZA
Bieżanów-Prokocim - BRAK OPINII - BRAK OPINII - BRAK OPINII
Podgórze- ZA - BRAK OPINII - ZA
Czyżyny - BRAK OPINII - BRAK OPINII - BRAK OPINII
Mistrzejowice - BRAK OPINII- BRAK OPINII - BRAK OPINII
BieńczyceBRAK OPINII - BRAK OPINII - BRAK OPINII
Wzgórza Krzesławickie- ZA - PRZECIW - ZA
Nowa Huta- ZA - ZA - ZA
Polska Organizacja
Handlu i Dystrybucji - PRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Izba Przemysłowo
Handlowa w Krakowie -PRZECIW - PRZECIW -PRZECIW
Krakowska Kongregacja Kupiecka - PRZECIW - PRZECIW - PRZECIW
Stowarzyszenie
Solidarni 2010 - ZA - ZA - ZA
NSZZ "Solidarność"
Region Małopolska - ZA - ZA - ZA

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Radni miejscy będą mieli trudny wybór, bo żadna z opcji w konsultacjach nie przeważyła. Ponadto 3 tys. uczestników to dość niewiele dla ponadmilionowej aglomeracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska