Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladem naszych publikacji. MPO wyjaśnia sprawę opłat za śmieci

MPO
Andrzej Wśniewski
W związku z artykułem "Prezes MPO straszy śmieciową podwyżką", jaki ukazał się w wydaniu "Gazety Krakowskiej" 29 sierpnia 2013 roku, Zarząd Spółki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie, pełniącej funkcję Zarządcy Gminnego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków, wyjaśnia:

Kraków: Opłaty za śmieci znowu wyższe? Oto plany MPO

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania jest zwolennikiem obniżki stawek za odbiór odpadów komunalnych, jak tylko w systemie pojawią się realne nadwyżki, co zostało wyraźnie podkreślone w rozmowie z autorką artykułu - panią Martą Paluch.

Tymczasem w tekście czytamy o sugestiach czy planach podwyżek, czego nie ma ani też nie było. Podane w artykule dane o niewłaściwym oszacowaniu ogólnych kosztów systemu gospodarowania odpadami mijają się z prawdą. Szacowany przychód miesięczny systemu był określony na poziomie 14 milionów złotych i nie ma tu mowy o żadnych błędach. Finanse szacowane były przez ekspertów zewnętrznych firm audytorskich, co jest sprawdzalne i co można poddać analizie. Odbiór odpadów to tylko jeden z mniejszych elementów całego systemu, który ma wiele składowych. Koszt odbioru i transportu odpadów to niespełna 30 procent całości kosztów systemu. Składowych systemu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku jest wiele:

1. Koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
2. Koszty obsługi administracyjnej systemu, w tym koszty informacji.
3. Koszty tworzenia i utrzymania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Trzeba też dodać, że powierzenie zadań własnych Gminy Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania odciąża budżet Gminy z działań inwestycyjnych. Dodatkowo, przedstawione redakcji "Gazety Krakowskiej", przez prezesa MPO Kraków, perspektywy 2020 roku i związana z tym między innymi konieczność spełnienia wymagań unijnych i dyrektyw, osiągnięcia niezbędnych efektów ekologicznych, zostało przekazane w tekście całkowicie opacznie. Wyciąganie błędnych wniosków o tym, jakoby ktoś miał karać dziś za niewłaściwą segregację czy nieprawidłowe oddawanie segregowanych odpadów komunalnych, wynika z braku zrozumienia tematu. Można tylko przypomnieć, że uchwałą Rady miasta Krakowa z lipca 2012 roku Gmina przejęła cały strumień odpadów komunalnych, w tym odbiór odpadów, od właścicieli nieruchomości, na których nie zamiesz-kują mieszkańcy, a powstają odpady.

Krystyna Paluchowska, rzecznik prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska