Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała na Słowacji już po raz 10. Do jej budowy użyto 225 ton lodu.
- Jubileuszowy rok najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach jest w duchu wyjątkowej budowli sakralnej - Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie – informują twórcy. - Przy budowie lodowej świątyni zawsze inspirujemy się znanymi na świecie budynkami, dlatego w tym roku nie było inaczej. Bazylika Grobu Pańskiego znajduje się wewnątrz murów Starego Miasta Jerozolimy. Bazylika jest ważnym miejscem pielgrzymek chrześcijan już od IV wieku, kiedy św. Helena odkryła Grób, a cesarz Konstantyn Wielki nakazał wybudować obok niego kościół.
W tym roku, co jest nowością, odwiedzający mogą zbliżyć się do lodowego dzieła sztuki. Mogą wejść między lodowe ściany obiektu i podziwiać z bliska detale lodowej rzeźby.
Po wejściu do lodowej kopuły można dostrzec symboliczną Drogę Krzyżową Via Dolorosa, która przedstawia ulicę Starego Miasta Jerozolimy oraz tzw. drogę cierpienia. Ma 13 stacji, a 14 stacją jest sam grób.
W centralnym punkcie lodowej rzeźby jest tzw. edykuły. Symbolizuje ona małą kapliczkę, w której znajduje się Grób Pański. Jednak, podobnie jak w Jerozolimie, przed rzeszami turystów chroni go solidny mur, tym razem wykonany z lodu. Zwiedzający mogą zajrzeć do lodowego grobowca przez specjalny otwór w ścianie kaplicy.
Tatrzańską Świątynię Lodową będzie można oglądać do kwietnia 2023 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
