Słynna maszyna szyfrująca Enigma trafi do Muzeum Historii...

  Słynna maszyna szyfrująca Enigma trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Słynna maszyna szyfrująca Enigma trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie
  1/6
  przejdź do galerii
  Firma technologiczna Prescient zakupiła do zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie słynnej maszyny szyfrującej Enigma. Złamanie jej kodu przez polskich kryptologów wydatnie przyczyniło się do zmiany biegu historii IIwojny światowej i pomogło zwyciężyć aliantom.
  Zobacz galerię

  – Złamanie szyfru Enigmy sprawiło, że znacznie skrócił się czas wojny. Dzięki temu udało się tym samym ocalić wiele ludzkich istnień – tłumaczy Satyen Patel, prezes Prescient, która w Krakowie ma swoje Centrum Technologii. I to właśnie dlatego w tym mieście wczoraj podpisano umowę na sfinansowanie zakupu legendarnej maszyny. – Gdy mieszkałem w Londynie, odwiedzało mnie wielu moich znajomych. Wcielałem się w przewodnika. Ilekroć ktoś chciał jechać do Stonehenge, mówiłem: „ proszę bardzo, ale tam nie jeżdżę”. Ja zawsze z kolei pokazywałem Bletchley Park, słynny ośrodek Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów. Tam właśnie zobaczyć można pomniki polskich kryptologów – dodaje Patel.

  Zakup takiej maszyny to nawet kilkaset tysięcy złotych.

  Jak tłumaczy Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie, którego siedziba otwarta ma zostać w 2021 roku, to będzie ważny eksponat, pokazujący wkład Polaków nie tylko w zwycięstwo w IIwojnie światowej i powstrzymanie nazistowskich Niemiec, ale też będzie pokazem myśli technologicznej znad Wisły.

  Na pytanie, czy istnieją jeszcze takie obiekty, o których marzy jako muzealnik, odpowiada: – Chcielibyśmy, by trafiły na naszą wystawę stałą insygnia władzy II RP.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prawda to że pisowiec emigme złamał?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo