– Złamanie szyfru Enigmy sprawiło, że znacznie skrócił się czas wojny. Dzięki temu udało się tym samym ocalić wiele ludzkich istnień – tłumaczy Satyen Patel, prezes Prescient, która w Krakowie ma swoje Centrum Technologii. I to właśnie dlatego w tym mieście wczoraj podpisano umowę na sfinansowanie zakupu legendarnej maszyny. – Gdy mieszkałem w Londynie, odwiedzało mnie wielu moich znajomych. Wcielałem się w przewodnika. Ilekroć ktoś chciał jechać do Stonehenge, mówiłem: „ proszę bardzo, ale tam nie jeżdżę”. Ja zawsze z kolei pokazywałem Bletchley Park, słynny ośrodek Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów. Tam właśnie zobaczyć można pomniki polskich kryptologów – dodaje Patel.
Zakup takiej maszyny to nawet kilkaset tysięcy złotych.
Jak tłumaczy Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie, którego siedziba otwarta ma zostać w 2021 roku, to będzie ważny eksponat, pokazujący wkład Polaków nie tylko w zwycięstwo w IIwojnie światowej i powstrzymanie nazistowskich Niemiec, ale też będzie pokazem myśli technologicznej znad Wisły.
Na pytanie, czy istnieją jeszcze takie obiekty, o których marzy jako muzealnik, odpowiada: – Chcielibyśmy, by trafiły na naszą wystawę stałą insygnia władzy II RP.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: