https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. WZZK ostrzega

red.
SYSTEM PROGNOZOWANIA ROZPRZESTRZENIANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA
SYSTEM PROGNOZOWANIA ROZPRZESTRZENIANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA źródło: www.smog.imgw.pl
Pogorszyła się jakość powietrza w Krakowie. Już w czwartek wieczorem poziom norm zanieczyszczeń został znacznie przekroczony. W piątek rano na dwóch stacjach monitorujących stężenie pyłów przekraczało 100 μg/m3. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie dla Krakowa i Małopolski Południowo-Wschodniej.

Po godzinie 23 w czwartek na wszystkich trzech stacjach monitorujących poziom zanieczyszczeń odnotowano znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm pyłami PM 10 i PM 2,5.
Stężenia pyłu PM10

  • Kraków, Al. Krasińskiego 224 μg/m3
  • Kraków, ul. Bujaka 140 μg/m3
  • Kraków, ul. Bulwarowa 263 μg/m3

Stężenia pyłu PM2.5

  • Kraków, Al. Krasińskiego 161 μg/m3
  • Kraków, ul. Bujaka 109 μg/m3
  • Kraków, ul. Bulwarowa 147 μg/m3

W piątek rano stężenie szkodliwych pyłów przekraczało 100 μg/m3.
PM 10

PM 2,5

Komunikat WZZK

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakowianka
Właśnie,przez ostatnie lata masowo ludzie zmieniają ogrzewanie na gazowe /vide : dofinansowania/ sama znam multum osób,które to zrobiły, a smog od ostatniego roku rośnie i rośnie. Przecież nie mogą z krakowian robić totalnych IDIOTÓW !!!!! My potrafimy myśleć i liczyć ! Komu możemy to wyjaśnić,że już dosyć tej nagonki na krakowian?!?
K
Krk
Nabudowali blokow gdzie popadnie wazystkie korytarze powietrzne zapchane to czego się spodziewać w tym krakowie syf i tyle
G
Gie
Jeśli dobrze pamiętam dane to od lat 90-tych zlikwidowano w Krakowie 19 tys. pieców. Zimy coraz cieplejsze czyli teoretycznie ludzie mniej palą. Śmieci trzeba oddawać więc liczba ludzi którzy nimi palą musiała spaść. I co mamy? Większy smog niż dawniej. Ktoś logicznie wytłumaczy jak piece mogą powodować większy smog skoro jest ich mniej? Czego jest więcej w Krakowie? Czego przybywa? Samochodów i przeróżnej maści budynków. To są główne przyczyny smogu a nie jakieś piece.
K
Krakowianka
Tyle zrobiono w tym temacie - "pomniki", zezwolenia na kolejne gigantyczne budowle /do których trzeba będzie dojechać/ wydano zgodę na wycięcie 75 drzew obok stadionu "Wisły",pod budowę hotelu. itd...
A nas trują informacjami o paleniskach w domach krakowian. Dodam,ze prywatnym odbiorcą węgla jest max 3 % polaków.
k
krk
a kolejny dziewięciopiętrowy "pomnik" stanie na rondzie polsadu... 13000 metrów biur
x
xyz
Tak mamy uroczo dzięki "przyjaciołom" z zachodu
a
alergik
Dopłaty do masek przeciwsmogowych! Masek nadal brak w aptekach.
u
ul.Bujaka
Nie, najgorsze powietrze w Kurdwanowie, stale. Tu dochodzą dymy z okolicznych domów jednorodzinnych- ludzie pala czym popadnie.
g
guug
np. przez rozwieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze lub nawilżanie firanek..spróbujcie
ś
św.NH
Każdy chciałby by za moja kasę być w niebie Kraków ze zdrowym żarciem i cud powietrzem. PEŁO z Majchi Gang wieprze was trują. Zżarli waszą kasę i naszą!
g
gość
Dzieciaki też
s
sisi
Wypalamy nie 4, a 7 papierosów.
g
gość
Kamienice i Huta tam chyba najgorzej.
y
yyyy
Oczywiscie! Najlepsze rozwiązanie problemu smogu to siedzenie w domu! Moze milosciwie nam panujacy Prezydent wyplaci mieszkancom pensje z wlasnej kieszeni, dzieki temu beda siedziec w 4 scianach od rana do nocy!
G
Gie
Ważne że są zaawansowane plany budowy kolejnych pomników. Co tam walka ze smogiem. Czy w okresie od marca do października miasto coś robiło w kierunku zmniejszania smogu? Coś konkretnego a nie tylko plany i analizy? Mamy grudzień, Styczeń, luty szybko zlecą, zrobi się cieplej i znowu wszyscy zapomną o smogu. Do października następnego roku.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska