https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Małopolsce. Kolejne gminy zrezygnują z palenia węglem?

Piotr Rąpalski
Opracowanie:
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Skawina, Niepołomice, Krzeszowice, miasta Nowy Targ i Oświęcim – to małopolskie samorządy, które chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030. Na ich terenach właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

FLESZ - Zmiany w prawie spadkowym. Kuzyni przestaną dziedziczyć

od 16 lat

Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki. Zachęca do tego znacząca poprawa jakości powietrza w Krakowie, gdzie od września 2019 obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Oprócz wymienionych Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic, miast Nowy Targ i Oświęcim, o lokalnym zakazie stosowania węgla dyskutują samorządy miast Tarnów, Rabka-Zdrój i gmin Zabierzów, Czarny Dunajec.

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych będzie zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to preferencyjne traktowanie takich gmin przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
werka

Oby…, bo ten smog nas zabija. Tak dobrze to znoszą w mieszkaniu mam Roombę i oczyszczacz powietrza to da się żyć. Może kiedyś się to zmieni.

G
Gość

Bardzo dobrze. Oby więcej takich osób. U mnie powoli się to zmienia, jednak zawsze gdy przewietrzę dom to i tak właczam oczyszczacz powietrza i Roombę, aby posprzątało to co wpadnie przez okna, pyłki itp.

R
Rhw

Gminy rezygnują z węgla?

Gminy może mogą a ludzie czymś ogrzać dom muszą a jak nie ma gazu czy innych jeszcze droższych technologii ( pompa cieplna) NO TO PALĄ I PALIĆ BĘDĄ - BO NIE MAJĄ INNEGO WYJŚCIA !

A brew opinią zimy nie są cieplejsze, w sumie dłużej trwają ja w tym roku najwięcej węgla spaliłem w kwietniu ! A chętnie bym gazem ogrzewał swój dom - tylko go nie mam - ale podobno mam mieć ! MOŻE TAK MNIEJ PISANIA DO LUDZI TYLKO WIĘCEJ DO GAZOWNI I WŁADZ BY WIĘCEJ STARAŃ ZROBIŁY BO TACY LUDZIE JAK JA WCALE NIE LUBIĄ WĘGLEM PALIĆ CHOĆ MUSZĄ !

R
Roman

To dobrze , węgiel staje się nie praktyczny . Jest wiele innych atrakcyjnych metod , sposobów palenia w kotłach. Ja palę tylko pelletem w kotle mini matic . Zasypuje pojemnik i mam spokój na długo . Wygoda i więcej czasu dla siebie .

:]
18 czerwca, 12:51, Zbigniew Rusek:

Jest paliwo stałe, które praktycznie nie dymi, mianowicie koks. Może by sobie przypomniano o tym opale? Uważam, że także w Krakowie koks powinien być dopuszczony w rejonach niezgazyfikowanych.

"Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027."

Nie chodzi o żaden "smog"; chodzi najwyraźniej o to, że będzie można rozkraść jakieś pieniądze -- więc interesy mieszkańców (czy wolą nieco bardziej czyste powietrze i bankrutować płacąc za gaz, czy też jednak woleliby ogrzewanie, na które ich stać) przestają mieć znaczenie.

Radni -- oraz ich krewni-i-znajomi -- zwęszyli zarobek, więc "wszystko inne" przestało się liczyć.

Z
Zbigniew Rusek

Jest paliwo stałe, które praktycznie nie dymi, mianowicie koks. Może by sobie przypomniano o tym opale? Uważam, że także w Krakowie koks powinien być dopuszczony w rejonach niezgazyfikowanych.

G
Gość
18 czerwca, 08:31, stan umysłu:

zimy coraz lżejsze

węgiel ruski więc smrodzi

a oni zamiast zamknąć wpływ ruskiego węgla to mówią że przestaną nim palić

a nasze kopalnie zamkną

mistrzostwo logiki tępoty samorządowej

i dobrze ze zamkna to wasze czarne gó.,.,no. lubisz to? podłącz rure z komina do pokoju, zamknij okna , zaproś rodzine i tak sobie siedzcie , zobaczymy ile wytrzymasz. kary zrobić po 20 tysuiecy za kopciucha, a wegiel niech bedzie tona po 3 tysiące . a nie wiecznie dokładac górnikom

s
stan umysłu

zimy coraz lżejsze

węgiel ruski więc smrodzi

a oni zamiast zamknąć wpływ ruskiego węgla to mówią że przestaną nim palić

a nasze kopalnie zamkną

mistrzostwo logiki tępoty samorządowej

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska