Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne trasy turystyczne w Oświęcimiu dla młodych pielgrzymów z całego świata

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Tysiące młodych osób w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedzi również Oświęcim. Miasto poszukuje przewodników, którzy będą oprowadzać zagranicznych gości

Oświęcim jest na trasie młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Tylko w ramach Diecezjalnych Spotkań Młodych, które poprzedzą ŚDM, w mieście spodziewanych jest 10 tys. młodych ludzi. Z myślą o nich w Oświęcimiu poszukują przewodników, którzy będą oprowadzać grupy po mieście.

– W Diecezjalnych Dniach Młodzieży, które odbędą się między 18 a 25 lipca, w diecezji bielsko-żywieckiej przebywać będzie 10 tys. zagranicznych pielgrzymów, m.in. z Włoch, Holandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, RPA – wylicza ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM.

Część z nich będzie zakwaterowana w powiecie oświęcimskim, w tym 350 w dekanacie osieckim, 265 w kęckim, 260 w jawiszowickim i 100 w oświęcimskim. Będą mieszkać u rodzin, które już wcześniej zgłosiły chęć ich przyjęcia.
Niezależnie od tego w samym Oświęcimiu pątników reprezentujących 60 wspólnot z pięciu kontynentów przyjmie także Zakład Towarzystwa Salezjańskiego.

– Oświęcim jest miejscem szczególnym, dlatego też przybędzie do nas sam papież Franciszek – zaznacza diecezjalny koordynator ŚDM.

Dla pielgrzymów w Oświęcimiu przygotowano pięć tras turystycznych, które przybliżą obcokrajowcom to miasto i jego historię.
W tej chwili Urząd Miasta w Oświęcimiu poszukuje przewodników. Chodzi o osoby, które mają ukończone 18 lat, znają język angielski, ale mile widziana jest również znajomość języków francuskiego i włoskiego, a także historii miasta oraz oczywiście jego topografii. Największe szanse mają osoby, które posiadają uprawnienia pilota oraz doświadczenie w obsłudze grup turystycznych.

– Kandydatów na przewodników, którzy nadeślą zgłoszenia, czeka jeszcze rozmowa kwalifikacyjna – zaznacza Marek Tarnowski, naczelnik wydziału promocji w oświęcimskim magistracie.
Jak dodaje, jej wynik będzie podstawą do zawarcia umowy. Stawka proponowana przez urząd nie jest jednak powalająca, bo wynosi ok. 10 złotych za godzinę na rękę.

Osoby zainteresowane mogą znaleźć kwestionariusz na stronie internetowej www. um.oswiecim.pl, a dodatkowych informacji zasięgną pod nr telefonu 33 842 91 47, bądź drogą e-mailową: joanna.wija @um.oswiecim.pl.
Wypełnione kwestionariusze należy dostarczyć na dziennik podawczy w urzędzie miasta przy ul. Zaborskiej 2 lub przesłać pocztą w terminie do 10 maja.

– Myślę, że warto się zastanowić, czy nie podjąć się tego zadania. I tak w lipcu młodzi, studenci będą w domu, a jest szansa, żeby coś dorobić na wakacje. Poza tym jest to świetna okazja, aby podszkolić język angielski, a do tego pewnie poznać wielu sympatycznych młodych ludzi – uważa Paulina Zielińska, młoda oświęcimian­ka.
Na czas ŚDM w mieście uruchomione zostaną także trzy centra obsługi pielgrzymów na Bulwarach, obok Oświęcimskiego Centrum Kultury i kościoła św. Józefa.

W Oświęcimiu nie wykluczają bowiem, że w ramach Światowych Dni Młodzieży miasto zechce zobaczyć także jakaś część z 300 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą zwiedzić Państwowe Muzeum Ausch­witz-Birkenau.

Pięć tras po mieście

Na Światowe Dni Młodzieży przygotowano pięć tras turystycznych po mieście. Przejście najdłuższych z nich, z wysłuchaniem historii i ciekawostek, to nawet kilka godzin.
- Trasa I: 800-letni Oświęcim
Ma przybliżyć zabytki świadczące o długiej historii miasta. Obejmuje Muzeum Zamek, Centrum Żydowskie i Rynek Główny.
- Trasa II: Społeczność oświęcimskich Żydów
Na tej trasie znajdą się: Centrum Żydowskie, miejsce, na którym stała Wielka Synagoga, Rynek i cmentarz żydowski.
- Trasa III: Śladami świętych i błogosławionych
Przedstawia miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych, w tym: klasztor Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Rynek oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
- Trasa IV: Oświęcim – Miasto Pokoju I
Obejmuje MDSM, Rynek i bulwary oraz Galerię Książki.
- Trasa IV: Oświęcim – Miasto Pokoju II
Na tej trasie są: Galeria Książki, kościół św. Maksymiliana i OCK.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska