Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny projekt Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Placówka zaprasza na podróż w czasie do okresu pod zaborem austriackim. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Jednym z wydarzeń, które zapisały się w historii Oświęcimia była bitwa austriacko-pruska
Jednym z wydarzeń, które zapisały się w historii Oświęcimia była bitwa austriacko-pruska Fotopolska.eu
Muzeum Zamek w Oświęcimiu w ramach programu „Niepodległa” realizuje projekt zatytułowany „Topografia miasta Oświęcimia za czasów austriackich”. Jest to okazja do odbycia podróży w czasie do wydarzeń związanych z rozwojem kolei, która połączyła Oświęcim z Wiedniem, Berlinem, Warszawą czy bitwą austriacko-pruską stoczoną pod miastem. Wernisaż wystawy już 2 września.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Program "Niepodległa" w Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Koncepcja tego przedsięwzięcia opiera się na zaprezentowaniu ponad stuletniej historii i dziedzictwa oświęcimskiego grodu ze szczególnym uwzględnieniem drogi do niepodległego Państwa Polskiego.

- Historia Oświęcimia pod zaborem austriackim to prawie 146 lat - zaznacza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.

Jak dodaje, był to czas, gdy na ziemi oświęcimskiej miało miejsce wiele znaczących wydarzeń, w tym wprowadzenie monety przez cesarzową Marię Teresę, powstanie kolei łączącej Oświęcim z Wiedniem, Berlinem, Warszawą, czy epizod wojny prusko-austriackiej z 22 czerwca 1866 roku.

W swym założeniu przedsięwzięcia upamiętnia wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową. Będzie to okazja do przypomnienia największych lokalnych patriotów i społeczników: Aleksandra Orłowskiego – autora hejnału miasta Oświęcimia, Antoniego Ślosarczyka – założyciela Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Oświęcimiu, ks. Andrzeja Knycza, czy lokalnych artystów Leona i Awita Szubertów.

Spotkania i warsztaty na zamku w Oświęcimiu dla dzieci i dorosłych

W czasie trwania projektu, od 2 września do 11 listopada, zostaną zorganizowane liczne działania takie jak: warsztaty kreatywne „Wyprawy w głąb wystawy”, warsztaty dla dorosłych „Kreatywni historycznie”, konkurs „Igrzyska historyczne”, a także wykłady tematyczne, oprowadzanie kuratorskie, pokaz mody z epoki (XVIII-XX w.).

- Zwieńczeniem projektu będzie koncert z okazji Święta Niepodległości, który odbędzie się w zamku oświęcimskim - podsumowują w placówce.

2 września 2023 roku o godz. 16 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy „Topografia miasta Oświęcimia za czasów austriackich” z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie. Towarzyszyć będzie mu pokaz mody z epoki XVIII-XIX wieku.

Głównym celem i założeniem projektu „Topografia miasta Oświęcimia za czasów austriackich”, na które muzeum zdobyło dofinansowanie, jest popularyzacja i upowszechnianie zagadnień z zakresu lokalnej historii miasta na tle dziejów Państwa Polskiego w latach 1772-1918 oraz aktywizacja społeczności lokalnej w sferze kulturalnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska