https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Kraków5020 zaskarżyła do WSA uchwałę w sprawie jej rozwiązania

Kaja Ostrowska/PAP
Opracowanie:
Gminna spółka Kraków5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków
Gminna spółka Kraków5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków Anna Kaczmarz
Spółka Kraków5020 zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę w sprawie jej rozwiązania. Likwidacji spółki chce większość radnych z powodu kontrowersji, które budzi. Prokuratura sprawdza zaś, czy spółka nie wyrządziła gminie szkody majątkowej wielkich rozmiarów.

"Spółka Kraków5020 złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – za pośrednictwem Rady Miasta Krakowa – skargę na uchwałę RMK Nr CIX/2965/23 z dnia 26 kwietnia 2023 r. w sprawie rozwiązania Kraków5020" – poinformowała spółka.

W skardze wnosi o wydanie przez sąd postanowienia o wstrzymaniu wykonania uchwały oraz o stwierdzenie jej nieważności.

26 kwietnia radni Krakowa większością 26 głosów przyjęli uchwałę o likwidacji spółki Kraków5020. Jak argumentowali, działalność tego podmiotu od początku jego istnienia wiąże się z dużymi kontrowersjami, a jego funkcjonowanie nie ma racjonalnego uzasadnienia ekonomicznego.

Wykonanie uchwały radni powierzyli prezydentowi miasta Jackowi Majchrowskiemu, który jednak nie zgadza się na likwidację i skierował uchwałę do rozstrzygnięcia wojewodzie Łukaszowi Kmicie. Wojewoda nie unieważnił uchwały i w związku z tym władze spółki, po porozumieniu z władzami miasta, złożyły do WSA skargę na uchwałę.

Gminna spółka Kraków5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego oraz punktami informacji turystycznej, ale kontrowersje wzbudziły przede wszystkim transfery środków z budżetu miasta na jej działalność, wysokie koszty funkcjonowania, oraz utworzenie i prowadzenie przez nią drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News (obecnie Hello Kraków News).

Pod koniec marca prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze spółką Kraków5020 i sprawdza, czy utworzenie i działalność tego podmiotu nie wyrządziły Gminie Miejskiej Kraków szkody majątkowej w wielkich rozmiarach – na co najmniej 20 mln zł. Śledztwo prowadzone jest w sprawie nadużycia uprawnień przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą gminy Kraków.

Nadużycie uprawnień miałoby polegać na przekazaniu części majątku i kompetencji gminnej instytucji kultury – Krakowskiego Biura Festiwalowego, na rzecz spółki Kraków5020. W spółce tej – wskazuje prokuratura okręgowa – mogło również dojść do nadużyć uprawnień w procesie zarządzania instytucjami miejskimi, w tym Studiem Nagrań i Montażownią tworzącym telewizję Play Kraków.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Ciekawy
24 czerwca, 17:26, Za jakie grzechy?:

Madame Helbin i Jacuś?????? Coś jest na rzeczy.

Esterka-bis?

Z
Za jakie grzechy?
Madame Helbin i Jacuś?????? Coś jest na rzeczy.
N
Niestety
Pięć najbliższych lat będą tę nomenklaturową spółeczkę likwidować.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska