Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Nova z Nowego Sącza wydała oświadczenie. Sąd uchylił karę w wysokości ponad miliona złotych nałożoną przez WIOŚ

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Spółka Nova nie zapłaci kar nałożonych prze WIOŚ. Sąd uchylił wyrok
Spółka Nova nie zapłaci kar nałożonych prze WIOŚ. Sąd uchylił wyrok archiwum PPG
Spółka Nova wydała 27 listopada oświadczenie, w którym informuje, że kary nałożone na nią przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, i utrzymane przez GDOŚ w wysokości 1 mln 75 tys. zł zostały wyrokiem sądu uchylone. Jednocześnie odniosła się bezpośrednio do radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy według spółki podczas ostatniej sesji Rady Miasta Nowego Sącza mieli rozpowszechniać nieprawdziwe informacje.

Nova nie zapłaci milionowych kar

Nowosądecka spółka Nova zajmująca się gospodarką odpadami wydała oświadczenie w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przez radnych i uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kar nałożonych na Novą przez WIOŚ i utrzymanych następnie przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wyrok sądu TUTAJ

Za co nałożyli kary?

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Nowym Sączu pojawili się pięć razy od września do listopada 2020 roku oraz we wrześniu 2021 roku, aby sprawdzić zawartość magazynowanych tam śmieci. Kontrole wykazały wiele nieprawidłowości i zakończyły się nałożeniem kar. Co takiego zauważyli kontrolerzy z Krakowa?

Miejska spółka w niewłaściwy sposób przyjmowała odpady i bez zezwolenia składowała je poza czaszą wysypiska na wschodniej skarpie. Niektóre z nich były niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, a do śmieci zmieszanych trafiały odpady podlegające recyklingowi. Nova nie posiadała również zezwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie wody opadowej do wód gruntowych. Odrębny wątek w sprawie to brak nagrań z monitoringu. Kiedy upomnieli się o nie inspektorzy, okazało się, że są uszkodzone. Podobnie jak zapis GPS dla jednego z pojazdów spółki. Początkowo śledztwo w tej sprawie rozpoczęła Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu, ale po ośmiu miesiącach zostało one przeniesione do Kielc.

Kary zostały nałożone przez Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Wydanych zostało pięć decyzji administracyjnych na łączną kwotę 1 mln 75 tys. złotych – tłumaczy Magdalena Gala, rzecznik krakowskiego WIOŚ.

Spółka Nova odwołała się od decyzji administracyjnych do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Poniżej pełna treść oświadczenia.

Spółka Nova z Nowego Sącza wydała oświadczenie. Sąd uchylił karę w wysokości ponad miliona złotych nałożoną przez WIOŚ
oświadczenie spółki NOVA
Spółka Nova z Nowego Sącza wydała oświadczenie. Sąd uchylił karę w wysokości ponad miliona złotych nałożoną przez WIOŚ
oświadczenie spółki NOVA

Co dalej ze stadionem Sandecji? Radny nie ma wątpliwości

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska