Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o biografię Józefa Oleksego. Historycy z Sącza nie chcą książki

Redakcja
Archiwum
Zarząd nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego podjął decyzję, że nie będzie współwydawcą publikacji o Józefie Oleksym.

„Choć po lewicy, a wszelako prawy… Józef Oleksy 1946-2015” - taki tytuł ma książka, która będzie wydana w ramach Biblioteki „Rocznika Sądeckiego”. Od publikacji odcina się zarząd nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, który jest współwydawcą „Rocznika Sądeckiego” i właścicielem praw do tytułu. W lutym złożył do redakcji „Rocznika” votum separatum.

- Książki publikowane w ramach serii to prace o profilu historycznym i badawczym - wyjaśnia Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego Oddziału PTH.

Zauważa, że można publikować biografię, ale musiałaby dotyczyć osoby bezspornie zasłużonej dla regionu sądeckiego i z nim mocno związanej.

- Józef Oleksy jednak taką osobą nie był - dodaje.

O tym, jak wiele kontrowersji budzi postać byłego premiera, urodzonego w Nowym Sączu, można było się przekonać w ubiegłym roku przy okazji nadania mu pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Przeciwnicy podkreślali jego działalność w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz słabe związki z Sączem. Mieszkał tu w dzieciństwie, ale liceum ogólnokształcące kończył już w Tarnowie. - Nie popieramy więc tej publikacji mając też na uwadze, że w naszym odczuciu ma ona wytłumaczyć decyzję o honorowym obywatelstwie dla Oleksego - podkreśla Zakrzewski.

Przypomina, że Oleksy współtworzył aparat komunistycznej władzy PRL, a swoją osobą firmował i akceptował stan, w jakim Polska znajdowała się do 1989 roku. Zdaniem członków sądeckiego PTH jest wiele osób bardziej związanych z Nowym Sączem, które miały wpływ na jego rozwój. Wśród sądeczan, którym powinno się wydać biografię, wymieniają m.in. Bolesława Barbackiego, Romana Sichrawę, Marię Ritter, Romana Stramkę czy Jana Freislera.

- Co ciekawe, podczas lipcowego posiedzenia komitetu „Rocznika Sądeckiego” rozważaliśmy możliwość wydania jednej z dwóch innych publikacji - informuje Zakrzewski.

Wtedy zastanawiano się nad publikacją przygotowywanych przez członka PTH około 200 biogramów sądeczan uczestniczących w powstaniu styczniowym. Druga brana pod uwagę pozycja to książka opisująca, na podstawie opracowanych dokumentów, powstanie „Rocznika Sądeckiego”.

- W listopadzie dowiedzieliśmy się jednak, że jest przygotowywana biografia Oleksego - dodaje prezes sądeckiego PTH. Decyzję o wycofaniu się z firmowania jej oficjalnie ogłosił w lutym br. Zrobił to w porozumieniu i przy akceptacji Zarządu Głównego PTH.

O wydaniu biografii, nazywanej przez PTH hagiografią Józefa Oleksego autorstwa Jerzego Leśniaka, zdecydował prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Wydanych będzie 500 egzemplarzy, co kosztować ma 8320 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska