Swoszowice są dziś najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce. Niemal dwukrotnie przebija je Przerzeczyn-Zdrój (162 łóżka). Najwięcej miejsc ma natomiast Zespół Uzdrowisk Kłodzkich - 1427. Swoszowice wypadają więc blado, choć są fenomenem, jednym z dwóch uzdrowisk w Europie, które znajdują się wewnątrz dużych miast.
- Uzdrowisko musi się rozwijać. Stawiać na turystykę medyczną, kompleksową opiekę, a nie tylko lecznictwo i jednodniowe zabiegi - mówi Krzysztof Szewczak, prezes spółki STP Investment, właściciela uzdrowiska.
- Jeśli nie znajdziemy się w gronie najlepszych, możemy wypaść z rynku - prorokuje. Dlatego firma chce rozbudować bazę noclegową i zabiegową z hydroterapią w basenach rehabilitacyjnych i siarkowych oraz stworzyć miejsca do rozrywki. Powstałyby też szlaki spacerowe, którymi można by dotrzeć do oczek wodnych, placów zabaw, boisk, kortów tenisowych i pola golfowego.
Równocześnie rozbudowany ma zostać dom zdrojowy, budynek sanatoryjny i szpital uzdrowiskowy. Park miałby zostać ogrodzony, bo dziś dochodzi w nim do aktów wandalizmu. Plan wydaje się idealny. Uzdrowisko jest już gotowe, by ruszyć z inwestycją, ale sprzeciwiają się jej urzędnicy. Magistrat szykuje się do zmiany planu zagospodarowania dla terenu. Urząd nie chce jednak, by zamienił się w komercyjne SPA.
- Zmiana pozwoli na rozbudowę lecznicy. Dajemy możliwość zagospodarowania 7 tys. mkw. dodatkowej powierzchni. Zgodnie z ustawą uzdrowiskową godzimy się na obiekty związane z lecznictwem, ale nie na hotele - mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.
Plan pozwala m.in. na zrealizowanie nowych obiektów sanatoryjnych przy ul. Kąpielowej w sąsiedztwie willi Szwajcarka. Według urzędu można szacunkowo uzyskać tam ok. 300 nowych pokoi dwułóżkowych lub 380 pokoi jednołóżkowych. Według spółki zaledwie kilkadziesiąt, bo na więcej nie zgodzi się w tym miejscu konserwator zabytków.
- Jednym z warunków istnienia uzdrowiska jest istnienie parku. Jeżeli zostanie zabudowany w zbyt wielkim stopniu to po prostu go nie będzie - dodaje Koterba i sprzeciwia sie też planom ogrodzenia terenu, bo to może utrudnić dostęp do niego okolicznym mieszkańcom.
Inwestycję wspiera jednak naczelny lekarz uzdrowisk małopolskich działający przy wojewodzie. - Uzdrowisko potrzebuje dużej bazy noclegowej o wysokim standardzie.Tak się to robi w całej Europie i w innych lecznicach w Polsce. Kraków nie powinien być gorszy - uważa dr Jerzy Piwkowski. Twierdzi ponadto, że uzdrowisko mogłoby się stać instytutem badawczym z zakresu balneologii, czyli lecznictwa za pomocą wód. Urzędnicy szukając kompromisu zasugerowali inwestorowi, aby przeniósł część inwestycji na południe od parku. Tam uzdrowisko posiada sporo niezagospodarowanych terenów zielonych.
- Jeśli mają inne tereny, niech je zabudują, ale nie park - stwierdziła radna PO Teodozja Maliszewska, gdy sprawa została podniesiona na ostatniej komisji zdrowia RMK. Radni w większości są przeciwni planom inwestora. Ten na południu budować jednak nie chce.
- To teren podmokły, na którym ciężko inwestować. Bardzo trudne i kosztowne byłoby doprowadzenie tam wód leczniczych, których źródła są na północy - odpowiada prezes Szewczak.
Doktor Piwkowski dodaje z kolei, że uzdrowisko rozsiane na większym terenie utrudni korzystanie z niego często mocno schorowanym pacjentom. Lecznica kusi miasto korzyściami ekonomicznymi. Rozbudowa ma stworzyć nawet 350 nowych miejsc pracy, a gmina uzyskiwałaby 2,1 mln zł rocznie z podatków.
Dzięki większemu uzdrowisku Kraków miałaby też większe szanse na pozyskanie środków unijnych na infrastrukturę w jego okolicy - drogi, kanalizację. Pula pieniędzy dla Polski na ten cel w latach 2014-2020 wyniesie 30 mln euro.
Na razie sytuacja jest patowa, mimo że obie strony sporu są zgodne, że lecznicę trzeba unowocześnić. Pytanie tylko, jak?
Plan rozbudowy uzdrowiska - legenda
A - dom zdrojowy
A1 - budowa w skrzydle wschodnim domu zdrojowego przychodni uzdrowiskowej
B - zakład przyrodoleczniczy - budowa basenów rehabilitacyjnych, solankowych i siarkowych do zabiegów hydroterapii
C, D, F, G - rozbudowa sanatorium uzdrowiskowego, szpitala i pensjonatu. Nowe gabinety lekarskie, pokoje dla kuracjuszy, jadalnia, parking podziemny
E - Restauracja Parkowa
H - Ścieżki zdrowia, oczko wodne, amfiteatr, place gier i zabaw, pole golfowe, korty tenisowe
Z1, Z2 - źródła wód leczniczych i obszary, na których można z nich korzystać.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
