Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z autorem książki o sprawie Stanisława Pyjasa

Paweł Stachnik
Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Czytelnik zapraszają we wtorek 20 czerwca na spotkanie z laureatem Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, pisarzem i dziennikarzem Cezarym Łazarewiczem. Spotkanie poświęcone jego najnowszej książce „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

W swojej najnowszej publikacji autor wrócił do tragicznej śmierci krakowskiego studenta opozycjonisty Stanisława Pyjasa, którego ciało znaleziono rano 7 maja 1977 r. w kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Śmierć młodego człowieka wstrząsnęła mieszkańcami Krakowa i ówczesnymi środowiskami opozycjonistów.

Pyjas należał do studenckiej grupy współpracującej z Komitetem Obrony Robotników i w związku z tym inwigilowanej i rozpracowywanej przez Służbę Bezpieczeństwa. Jej członków wielokrotnie zastraszano i szantażowano. Dlatego powszechnie uznano, że za śmiercią Stanisława Pyjasa stoi SB.

W niedzielę 15 maja z inicjatywy przyjaciół Staszka na ulice Krakowa tłumnie wyszli studenci i mieszkańcy. W tzw. Czarnym marszu przeszli pod Wawel, gdzie powołano Studencki Komitet Solidarności, pierwszą jawną opozycyjną organizację studencką w Krakowie, i wezwano do bojkotu odbywających się właśnie juwenaliów.

Autor, znany dziennikarz i pisarz, zapoznał się ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi śmierci Stanisława Pyjasa (m.in. ekspertyzami medycznymi i sądowymi, protokołami i notatkami SB, milicji, prokuratury), rozmawiał też z wieloma ludźmi, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach (m.in. Bronisławem Wildsteinem, Bogusławem Sonikiem, Lilianą Sonik

ale też Andrzejem Kurzem i Józefem Tejchmą). Na tej podstawie zaproponował własną, reporterską i bardzo szczegółową rekonstrukcję wydarzeń z 1977 r.

Książka Łazarewicza wzbudziła kontrowersje, bo jej autor w ślad za ustaleniami śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2010-2011 przyjął, że śmierć opozycjonisty nastąpiła w wyniku upadku ze schodów, a nie pobicia. Takie stwierdzenie wywołało polemiki ze strony dawnych członków Studenckiego Komitetu Solidarności. Pisaliśmy o tym na naszych łamach.

Cezary Łazarewicz to dziennikarz prasowy, publicysta i pisarz, działacz opozycji w PRL. Autor wielu książek reporterskich, m.in.: „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015, o krakowskim seryjnym zabójcy Władysławie Mazurkiewiczu), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018).

Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 czerwca w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 o godz. 18. Rozmowę poprowadzi Paulina Małochleb. Wejściówki do pobrania na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia.

Fot. Paweł Stachnik

Na fotografiach:

  • Książka Cezarego Łazarewicza „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”
  • Cezary Łazarewicz, dziennikarz i pisarz, autor reporterskich książek.
  • Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska