https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź swoją kondycję na stadionie przy Wawelu. Uniwersytet Jagielloński zaprasza mieszkańców na Test Coopera - 12 minut biegu dla siebie!

Piotr Tymczak
Mieszkańcy będą mogą sprawdzić się w Teście Coopera na Stadionie Lekkoatletycznym MOS Kraków "Zachód" przy placu Na Groblach 23.
Mieszkańcy będą mogą sprawdzić się w Teście Coopera na Stadionie Lekkoatletycznym MOS Kraków "Zachód" przy placu Na Groblach 23. Marcin Banasik
W sobotę, 5 października, krakowianie będą mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną w 12-minutowym biegu, czyli Teście Coopera. Na wydarzenie zaprasza Uniwersytecki Klub Sportowy UJ we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym Kraków. Impreza odbędzie się na Stadionie Lekkoatletycznym MOS Kraków "Zachód" przy placu Na Groblach 23.

Pierwszy bieg zaplanowano na godzinę 9, ostatni o godz. 13.30. Kolejne biegi będą przeprowadzane co 15 minut. Rejestracja: przed biegiem, na stadionie MOS Kraków "Zachód".

- Test Coopera to jedna z prób wysiłkowych, która pomoże określić aktualną formę. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców - zaznacza Adrian Ochalik, prezes Uniwersyteckiego Klubu Sportowego UJ.

Test Coopera sprawdzi kondycję fizyczną

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców.

Celem Testu Coopera jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy VO2max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu Coopera?

Organizatorzy podkreślają, że myśląc o odpowiednim przygotowaniu do Testu Coopera po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym.

"Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do twojej rzeczywistej wydolności" - zalecają organizatorzy wydarzenia.

Jedz sezonowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska